Tervise Arengu Instituut (TAI) saadab täiskasvanud Eesti elanike meiliaadressidele ligi 12 000 uuringukutset eesmärgiga hinnata, kas ja kuidas on elu koroonaviirusega mõjutanud inimeste tervisekäitumist, sh vaimset tervist.
Täna algav Tervise Arengu Instituudi (TAI) kampaania „Kus on sinu piir“ juhib inimeste tähelepanu sellele, et alkohol mõjutab nende elu ja tervist. Kampaaniaga kutsub TAI inimesi vaatama üle oma tarvitatavaid alkoholi koguseid ja arvestama seonduvate terviseriskidega.
Erinevate riikide teadlased on jõudnud järeldusele, et võitluses koroonaga on lisaks kätepesule ja distantsi hoidmisele võtmetähtsusega ka kvaliteetne uni. Milles siis seisneb une supervõime immuunsüsteemi tugevdamisel ja koroonaviirusega võitlemisel? Milline mõju on melatoniinil?
Käesoleval hooajal on väga populaarseks kujunenud talisupluse harrastamine, mis on hea viis enda karastamiseks, kuid sellel võivad olla ka ootamatud tagajärjed meie nahale. Apotheka Viru Keskuse apteegi iluteenindaja Marjana Tilk räägib lähemalt, millist mõju avaldab talisuplus meie nahale.
Indias korraldatud uuringust selgus, et prillikandjatel on kolm korda väiksem tõenäosus koroonaviirusega nakatuda.
Soome idufirmaga sõlmitud koostööleppe tulemusena avanevad geenivaramu teadlastele senisest mitukümmend korda paremad võimalused teadustööks ja tuleviku personaalmeditsiini arendamiseks. Uue koostöö põhjal sajab luua geenidoooritele haigust ennustavad profiilid ja geenivaramu atraktiivsus suurtes teaduskonsortsiumites suureneb hüppeliselt.
Kas tunned, et vajaksid sügis-kevadisel ajal lisaks D-vitamiinile veel midagi ekstra? Tutvustame sulle viimase aja kõige populaarsemaid immuunsust tugevdavaid preparaate, mille kohta apteegist kõige enam küsitakse. Proviisor Indrek Ventmann soovitab neist nelja.
Austraalia idufirma PainChek arendas välja rakenduse, mis suudab näotuvastuse ja tehisintellekti abil määrata inimese valu taset.
Tervise Arengu Instituudi (TAI) surma põhjuste registri (SPR) esialgsetel andmetel suri 2020. aastal Eestis 15 643 inimest, kellest 7406 olid mehed ja 8237 naised.
Eksperimendi käigus küpsetasid Tartu teadlased küpsised ja näitasid hiljem DNA-analüüsi põhjal ära, mis taimi need sisaldasid. Sellise tehnoloogia leiutamine on halb uudis kõigile toidutootjatele, kes oma kauba koostisosadega vassivad, kuna see võimaldab kindlaks teha, kas poest ostetud toit ikka päriselt ka sisaldab kõike, mida pakendi peal lubatakse.
Apotheka proviisor Triinu Entsik-Grünberg kõneleb lähemalt, kuidas mõjub meie organismile alkoholi liigtarvitamine, millised haigused või tervisemured võivad nii alguse saada ning millist abi leiab apteegist, et oma olemist paremaks muuta.
Maskide kandmine on hetkel meie igapäevase rutiini osa. Ühekordse või mitmekordse maski pikaajaline kandmine võib teatud nahapiirkondades põhjustada liigset survet ja hõõrdumist, mis omakorda võib häirida naha kaitsebarjääri funktsioone. See omakorda võib põhjustada näonaha probleeme: lööve, ärritus, põletik ja isegi akne. Millised võivad olla maskidest tekkinud nahaprobleemid ja mis lahendust BioNike neile pakub, räägib lähemalt BioNike’i esindaja Olga Kruglova.
Uudne arvutuslik ravimite skriinimismeetod koos laborikatsetega viitab sellele, et algselt lümfoomi raviks välja töötatud kemoteraapiaravimit pralatreksaat võib potentsiaalselt kasutada Covid-19 raviks.
Nohu, kinnine nina, kurguvalu ja köha võivad märksõnadena tervise juures tekitada nüüdisajal rohkem ärevust. COVID-19 mõjutab inimesi erinevalt. Enamiku haigusnähud jäävad kergeks kuni mõõdukaks ja sageli ei olegi lihtne eristada viimast klassikalisest külmetushaigusest. Proviisor Izabelle Adamson vastab külmetushooajal kimbutavatele küsimustele.
Igas koduapteegis peab olemas olema vähemalt üks toimiv kraadiklaas. Termomeetrite valik võib lüüa aga silme eest kirjuks. Apotheka proviisor Anne-Mai Rogenbaum räägib lähemalt, mida tuleb jälgida termomeetri soetamisel ning kasutamisel.
Kas teadsid, et külmetamine ei põhjustagi külmetushaigusi? Haigeks jääme hoopis siis, kui meie organismi immuunsus on madal ning me puutume samal ajal kokku viirusekandjaga. Sügistalvine jahe õhutemperatuur ning madal -niiskus nõrgestavad inimese organismi vastupanuvõimet, ent sel perioodil muutuvad just viirused eriti nakkusohtlikuks. Millised enimlevinud müüdid viirustega kaasas käivad ja kas neid uskuda või mitte, selgitab Apotheka proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlaste avaldatud värskes artiklis ajakirjas Nature Communications kirjeldati seni avastamata seoseid raseduse katkemise ja ema geenide vahel.
Keerulise nimega vaevuse – soole ärritussündroomi all kannatab proviisor Indrek Ventmanni sõnul ca 11% elanikkonnast. „Just see sündroom on sage kõhupuhituste, gaaside ja muude kõhuprobleemide põhjuseks,“ räägib proviisor Indrek Ventmann.
D-vitamiini piisav sisaldus organismis vähendab Covid-19 patsientidel tekkivaid tüsistusi ning surmariski, vahendab Medical Xpress.
Seljataha hakkavad jääma suvised grillpeod, suvekontserdid ja aiapeod, mis tõid endaga kaasa nii ülesöömise kui ka liigse alkoholi tarvitamise. Sügis toob endaga kaasa rutiinsema päevaplaani, lapsed lähevad kooli ja lasteaeda ning õige aeg on hakata uuesti tähelepanu pöörama normaalsete seedeprotsesside taastamisele. Apotheka proviisor Anne-Mai Rogenbaum soovitabki siinkohal teha tutvust piimhappebakteritega ehk probiootikumidega ning on meile rõõmuga teejuhiks nende heade bakterite maailmas.
Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!
Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog, pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.
Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)
Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.