Haigused

ka Mähkmedermatiit
Dermatitis allergica (ld. k.)
Nappy rash; Diaper dermatitis (ingl. k.)

Seletus
Mähkmedermatiit ehk nahapõletik tekib ärrituse toimel mähkmega kaetud nahapinnale.

Ülevaade
Kõige sagedamini esineb mähkmeallergia 9-12 kuu vanuses. Tavaliselt on tegu kunstlikul toidul olevate lastega. Riidest mähkmete kasutamisel on löövet sagedamini kui ühekordsete mähkmete kasutamisel.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Mähkmedermatiidi põhjuseks on liigne niiskus naha ja mähkme vahel, mis ei lase nahal normaalselt “hingata”.
Ligi pooltel juhtudel on mähkmedermatiidi põhjuseks seenifektsioon – kandidiaas, mis on lapsele üle kantud sünnitusteid läbides, kui emal on sünnituse ajal olnud tupe seenpõletik.

Sümptomid ehk avaldumine

Tavaline mähkmedermatiit avaldub mähkmete piirkonnas, sageli puusaliigese ümbruses punetava, ketendava, tihti leemendava lööbena.
Seeninfektsioonile on iseloomulikud üldiselt punetaval nahal nähtavad valkjad täpikesed.
Lapse üldseisund on tavaliselt hea, kuid tugeva põletiku puhul võib olla häiritud ehk laps muutub rahutuks, nutab palju, sest haige piirkond on hell ja isegi valus.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Mähkmedermatiidi diagnoosimiseks ei ole tarvis uuringuid teha. Kui põletik on vaatamata ravile väga visa ja väga tugev, võidakse siis teha uuringuid, et selgitada, kas pole tegu mõne tõsisema nahahaigusega.

Ravivõimalused

Esmane ravi on mähkmete sage vahetamine nii, et laps oleks pidevalt kuiv, s.t. vähemalt 8 korda ööpäevas. Pesemise järgselt tuleb haudunud nahk hoolikalt kuivatada, soojas toas oleks kasulik võtta õhuvanne. Enne uut mähet võiks nahale kanda pehmendavat kreemi.
Tsinksalvi võiks kasutada siis, kui nahk on väga õrn ja vajab rohkem kaitset. Seenpõletiku puhul kasutatakse raviks spetsiaalset seenevastast kreemi (Nystatin, Clotrimazol). Väga tugeva või esmasele ravile halvasti alluva nahapõletiku puhul kasutatakse ka nõrka hormoonkreemi (Hydrocortison).

Prognoos

Õigeid hooldus- ja ravivõtteid kasutades on prognoos hea ehk nahk paraneb jälgi jätmata.
Kui dermatiit on pikaajaline ja väga tugev ning nahk muutub juba rabedaks ja läheb katki, tekib oht infektsiooni lisandumiseks, mis raskendab oluliselt lapse seisundit ja ravi.
Hilisemas elus võib neil lastel esineda sagedamini ka muid allergilisi haigusi.

Ennetamine

Ennetamine tähendab õiget hooldamist: laps peab olema enamuse ajast kuiv, mähe ei tohi olla liiga tihedalt kinnitatud. Peale pesemist peab hoolikalt kuivatama. Riidest mähkmeid kasutades tuleb need pesemisjärgselt hoolikalt loputada, vältimaks allergia teket pesuvahendi vastu.

 

Tagasi haiguste nimekirja