ka regionaalne ileiit
Morbus Crohn (ld.k)
Crohn`s disease (ingl.k)
Seletus
Crohni tõbi on kroonilist soole põletikku põhjustav haigus.
Ülevaade
Crohni tõbi on kroonilise põletikulise soolehaiguse vorm (teine põletikuline soolehaigus on haavandiline koliit), mis tekib tavaliselt noores eas (15-35 a). Crohni tõbi on kõigis soolestiku osades põletikku ja sügavaid haavandeid põhjustav haigus, mis kõige sagedamini haarab peensoole lõpposa.
Haigus kulgeb ägenemiste ja vaibumistega, täielik ravi ei ole võimalik.
Crohni tõve tekkepõhjused on ebaselged. Arvatakse, et päriliku eelsoodumusega inimsetel vallandub organismi immuunsüsteemis bakteri, viiruse, dieedi või muu väliskeskkonna faktori tõttu reaktsioon, mis põhjustab püsivat soolepõletikku. Crohni tõve riskifaktoriks on ka suitsetamine.
Põletik võib haarata ükskõik millist soole osa suust kuni pärakuni. Kõige sagedamini tekib haigus peensoole lõpposas.
Põletik esineb laiguti, osa soolest võib olla täiesti terve. Põletikust haaratud piirkonnas muutub limaskest paksemaks ja tekivad sügavad läbi sooleseina ulatuvad haavandid, millest võivad kujuneda ka fistlid ehk ebanormaalsed ühendused soolte osade ja ka teiste elundite või naha vahel.
Haavandid põhjustavad verejookse ning soole paksenemise tõttu võivad tekkida striktuurid ehk soole ahenemised ning selle tagajärjel sooleummistus. Fistlite tõttu võivad tekkida abstsessid ehk mädakolded.
Crohni tõve korral on sagenenud teatud teisi elundeid haaravate haiguste esinemine: liigespõletik, nahamuutused, silmapõletik, maksa- ja sapiteede haigused.
Sümptomid ehk avaldumine
Crohni tõve avaldumine sõltub haiguse raskusest ja täpsest asukohast.
Tüüpiline on kroonilise kõhulahtisuse ja peamiselt paremale alakõhtu lokaliseeruva valu esinemine.
Ka verise väljaheite, kaalulanguse ja palaviku esinemise on tavaline.
Pikaaegse verekaotuse tagajärjel võib tekkida aneemia ehk kehvveresus. Fistlite korral esineb mädaeritus pärakuümbruses paiknevatest avadest.
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Diagnoosimine võib olla keeruline, sest sümptomid on haiguse alguses ebatüüpilised ning haigus võib asuda halvasti uuritavas sooleosas.
Jämesooles ja peensoole lõpposas asuvaid haavandeid ning võimalikke fistleid ja striktuure saab leida jämesoole kontrastuuringul ja kolonoskoopial.
Peensoole uurimiseks tehakse peensoole kontrastuuring.
Magu ja söögitoru saab uurida gastroskoobi ehk mao sondiga. Haavanditest võetakse koetükk ehk biopsia diagnoosi täpsustamiseks.
Väljaheidet analüüsitakse sooleverejooksu kindlaks tegemiseks.
Vereanalüüs tehakse põletikunäitajate ja verekaotuse määramiseks ning teiste muutuste täpsustamiseks, et hinnata haiguse kulgu.
Ravivõimalused
Ravi eesmärgiks on põletiku mahasurumine. Haigust ei ole võimalik täielikult väja ravida.
Crohni tõve ravi on eelkõige medikamentoosne. Peamised ravimid on sulfasalasiin või mesalamiin ja kortikosteroidid, suu kaudu ja paikselt soolde manustatavatena, sõltuvalt haiguse vormist.
Vajadusel antakse põletiku mahasurumiseks lisaks immuunsupressiivseid ravimeid (asatriopiin, tsüklosporiin, ka metotreksaat) ja metronidasooli.
Lisaks kasutatakse vastavalt vajadusele kõhulahtisuse vastaseid vahendeid ja valuvaigisteid ning kehvveresuse korral raua ja vitamiin B12 asendamist.
Abi võib olla teatud toiduainete vältimisest (piimatooted, alkohol, vürtsid, kiudainerikkad toidud), aga nende talumine on individuaalne ja üldiselt on soovitav hoiduda nendest, mis vaevusi põhjustavad.
Raskel juhul, kui haigus ravimitele ei allu, või tüsistuste raviks, on vajalik teha operatsioon (kuni 70%-l haigestunutest).
Prognoos
Crohni tõbi on krooniline haigus, mis võib vahepeal raviga või iseeneslikult ka üsna pikaks perioodiks taanduda ja peaaegu kaduda, aga kipub siiski isegi peale kirurgilist ravi uuesti tekkima.
Haigus võib olla aktiivne ka suurema osa ajast. Kulg on erinevatel inimestel väga erinev.
Haiguse aktiviseerumise perioodil on vajalik ajutine haiguspuhkus, aga raviga suudab enamus inimesi haigusega kohaneda ja nende töövõime püsib.
Crohni tõve puhul on vajalik regulaarne kontroll. Haiguse puhul on suurenenud soole pahaloomulise vähkkasvaja risk.
Ennetamine
Crohni tõbe ei saa ennetada.