ka vaigukork
Cerumen (ld. k);
Earwax, cerumen (ingl. k)
Selgitus
Väliskuulmekäigu vaikummistuse puhul sulgeb vaigukork täielikult kuulmekäigu ja põhjustab sellega kuulmise languse antud kõrvast.
Ülevaade
Inimese kõrv koosneb kolmest osast: väliskõrv, mille moodustab kõrvalest ja väliskuulmekäik, keskkõrv, mis asub kuulmekile taga ja kus painevad kolm kuulmeluukest ning sisekõrv, kus asub kuulmisnärv. Vaikummistuse puhul täidab rohke kõrvavaik korgina väliskuulmekäigu.
Vaikummistust võib esineda igas vanuses, sagedamini siiski vanematel inimestel, kelle kõrvavaik on kõvema konsistentsiga. Vaikummistus võib olla kahepoolne, ning sellel on kalduvus korduda.
Kõrvavaik moodustatakse väliskuulmekäigu näärmete poolt ja ta omab kaitseülesannet. Kui kõrvavaik puutub kokku õhuga, muutub ta poolkõvaks tumedaks massiks, mis liigub aegamööda väliskuulmekäigu ava poole.
Kõrvavaigu liiga rohke moodustumine, kiire kuivamine ja väliskuulmekäigu halb tühjenemine on põhilisteks vaikummistuse tekkepõhjusteks. Soodustavaks teguriks on ka kitsas ja käänuline väliskuulmekäik.
Kõrvavaigu konsistents ja hulk on üsnagi individuaalne. Pehme vaik eraldub kergesti, seevastu kuiv ja kõva vaik kaldub moodustama ummistust.
Sümptomid ehk avaldumine
Kui kõrvavaik sulgeb väliskuulmekäigu täielikult, tekib kuulmise langus. Sageli juhtub see näiteks peale ujumist või pesemist, kui vesi on sattunud kõrva ja paisutab kõrvavaiku, mis selle tagajärjel sulgeb kuulmekäigu lõplikult.
Lisaks võib esineda sügelus- ja survetunnet ummistunud kuulmekäigus, mis on põhjustatud mehhaanilisest survest ja kuulmekäigu ärritusest. Mõnikord võib kaasneda ka kõrvakohin, pearinglus (tingitud sisekõrva ärritusest).
Üheks lisasümptomiks võib olla köha, mis on põhjustatud väliskuulmekäigus kulgeva närvi ärritusest vaigukorgi poolt.
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Vaatluse käigus vaadeldakse kõrvapeegliga kõrva. Sellest uuringust piisab diagnoosimiseks.
Ravivõimalused
Ravi eesmärgiks on vaigu eemaldamine väliskuulmekäigust. Selleks on mitmeid meetodeid.
Pehmet vaiku on kerge eemaldada nt. aspireerides (vaakumiga imedes) või vatisondi abil. Kõvemat vaiku on võimalik eemaldada spetsiaalselt selleks mõeldud instrumentidega.
Kui kuulmekile on terve, võib vaigukorgi eemaldamiseks kasutada väliskuulmekäigu loputust kehasooja veega.
On olemas ka vaiku lahustavaid tilkasid (Cerustop), mis pehmendavad vaigukorki ja teevad selle kergemini eemaldatavaks. Pidevalt ei soovitata tilku kasutada, kuna nad võivad pikal kasutamisel kahjustada kuulmekile.
Prognoos
Vaikummistus ei tekita kõrvas püsivaid kahjustusi, kuid kipub korduma, mille tõttu on vajalik 1-2 korda aastas käia kõrvu puhastamas.
Ennetamine
Otseselt ennetada ei ole võimalik. Periooditi vaiku lahustavate tilkade kasutamine võib vähendada vaigukorgi tekke sagedust.
Kasutatud kirjandus
1. Üldarsti käsiraamat. Medidcina 1999
2. Korva-, nenä-, kurkkutautioppi ja foniatrian perusteet. Korvatieto OY 1991
3. The Merc manual. 17th ed. 1999