Haigused

Toxic shock syndrome (ingl.k)

Seletus
Raske seisund, mis kujuneb bakter Staphylococcus aureuse toksiini (bakteri elutegevuse käigus toodetav mürkaine)verresattumisel.

Ülevaade
Mädatekitaja bakteri elutegevuse käigus toodetav mürk satub verre kõige sagedamini, 90 %-l juhtudest , menstruatsiooni ajal liiga kauaks tuppe jäetud tampoonide kasutamise tagajärjel. Kujuneb kõrge palaviku, oksendamise, kõhulahtisuse, nahalööbe ja segasusega kulgev raske seisund.

TSS võib tekkida ka haavadest alguse saanud nakkuste tagajärjel, sel juhul esineb see nii naistel, meestel kui lastel. TSS on eluohtlik, kuid suuremal osal juhtudest siiski ravitav haigus.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Stafülokokk on reeglina nahamikroob, kuid 6% naistest võib esineda ka normaalselt tupe mikroobide koosluses. 2 % juhtudest on tegemist mikroobiga, mis toodab oma elutegevuse käigus toksilise ðoki toksiini . Haiguse vallandumine sõltub sellest, kas organismis on olemas toksiini vastu suunatud antikehad (kaitserakud) ja samuti vabaneva toksiini hulgast.

Riskifaktorid haiguse tekkeks on menstrueeriv iga ja tampoonide kasutamine.

Ðoki võib vallandada ka stafülokoki poolt põhjustatud rinnanäärme- või emakalimaskesta põletik sünnitusjärgselt või operatsioonihaava põletik .

Toksiin imendub verre ja vallandab ðoki - tekib veresoonte suurenenud läbilaskvus, vererõhk langeb ja elutähtsate elundite töö häirub.

 

Sümptomid ehk avaldumine

Sündroom on tugevalt seotud menstruatsiooni ja tampoonide kasutamisega.

Haigus algab kõrge palaviku (üle38,9), iivelduse, lihasvalulikkuse, valguskartlikkuse ja nahalööbe tekkega .

Toksilise ðoki lööve on päikesepõletuse sarnane punetavate laikudega, mis tekib kehatüvele ja reitele , võib olla ebapüsiv. Punetus võib esineda ka silmalaugudel, suus, tupes. 7-10 päeva pärast koorub nahk maha, eriti peopesadest ja taldadelt.

Kujuneb mitmete elundsüsteemide puudulikkus, vererõhulangus, teadvusehäired, seisund võib muutuda eluohtlikuks.

Vajalik on kohene haiglaravi.

 

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks 

Haigustunnused, tampoonide kasutamine ja vererõhulangus viitavad võimalikule toksilise ðoki sündroomile.

Tupest võetud proovidest võidakse leida Staphylococcus aureus.

Vereanalüüsid näitavad neerude, maksa ja vereloome kahjustust toksiini toimest.

 

Ravivõimalused

Kui esineb tupetampoon, tuleb see koheselt eemaldada.

Vajalik on haiglaravi , mille käigus püütakse taastada normaalset vererõhku - asendatakse kaotatud vedelik, vajadusel tehakse vereülekanne.

Antibiootikumravi kasutatakse nii olemasoleva nakkustekitaja hävitamiseks kui teiste võimalike nakkustekitajate kasvu peatamiseks, kuid olenevalt seisundi raskusest ei ole see alati vajalik.

Mõnikord võib olla vajalik verepuhastamine - dialüüs.

Šokist põhjustatud kopsude turse korral kasutatakse "hingamisaparaati " ehk kopsude kunstlikku ventilatsiooni (kasutamine sõltub jällegi seisundi raskusest).

 

Prognoos

Sõltub haiguse raskusest.

3% juhtudest on võimalik, et haigus lõpeb surmaga.

Seisund võib ka korduda .

 

Ennetamine

Tampoone kasutades tuleb neid regulaarselt vahetada iga 4-5 tunni järel, ka siis kui veritsus on vähene. Öine tampoonide kasutamine pole soovitav.

Sünnitusjärgselt ei tohi 6-8 nädalat tampoone kasutada.

Tampoonide kasutamise järgselt tekkinud TSSi korral tuleks korduva haigestumise vältimiseks vähemalt neli kuud tampoone mitte kasutada.

Kui menstruatsiooni ajal tekib gripi-sarnane haigus ja viiruse võimalus on välistatud, on vajalik koheselt pöörduda arsti juurde.

 

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik

Tagasi haiguste nimekirja