Haigused

Scarlatina (ld.k)
Scarlet fever  (ingl.k)

Seletus
Sarlakid on nakkushaigus, millele on iseloomulik üle keha tekkiv punetav lööve samaaegse ägeda kurgupõletiku ja palavikuga.

Ülevaade
Sarlakid on haigus, mis levib inimeselt inimesele piisknakkusena ehk on sisse hingatav õhust. Sarlakeid on harva alla 3-aastastel, kuid kui perekonnas või lasteaias on kellelgi haigus olemas, võivad haigestuda ka nemad. Haigus on tavaliselt kergesti äratuntav ja ka hästi ravitav.

 

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Sarlakeid põhjustab A-grupi streptokoki-nimeline bakter, mis organismi sattudes hakkab tootma toksiini ehk mürki.
Toksiin omakorda reageerib organismis nii, et tekibki iseloomulik nahalööve. Haigussümptomite avaldumiseni bakteri organismi sattumisest alates võib minna 3-5 päeva aega, see on inkubatsiooniperiood.

Sümptomid ehk avaldumine

Haigus algab tavaliselt ägeda kurguhaigusena, palaviku, peavalu ja külmavärinatega.
Kõrge palavik kestab paar päeva. Sarlakitele iseloomuliku sümptomina tekib lööve – punetav, kare, paremini nähtav kõhul, keha külgedel, nahavoltides, aga võib katta ka kogu nahapinna. Kõrge palaviku järgselt võib nahk tugevalt ketendada.
Suu ümbrus muutub suhteliselt kahvatuks, sest ka ülejäänud näos on punetav lööve. Keel on sarlakite puhul erepunane, keele näsakesed tulevad hästi nähtavale, seda nimetatakse vaarikakeeleks.
Võivad suureneda lümfisõlmed.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Vereanalüüsidest uuritakse põletikunäitajad, mis võivad olla üsna kõrged.
Kurgust võidakse vatipulgaga võtta proov bakterite kindlaksmääramiseks.

Ravivõimalused

Täielik paranemine toimub tavaliselt 2 nädalaga. Bakteri poolt põhjustatud haigust saab ravida ainult antibiootikumidega. Sarlakeid põhjustavat streptokokki ravitakse penitsilliini või amoksitsilliini tablettidega 10 päeva. Palaviku ja peavalu vastu antakse tavalisi valuvaigisteid ja palavikualandajaid (paratsetamool, ibuprofeen). Voodirahu on sarlakitehaigele oluline.

Prognoos

Ravimata jätmisel võib põletik süveneda ja tekkida keskkõrva põletik, kopsupõletik ja muud raskemad haigused, kuna ilma antibiootikumita bakter kasvab ja levib organismis. Ravimisel paranetakse haigusest täielikult.

Ennetamine

Sarlakitehaige on teistele nakkusohtlik 24 tundi haiguse algusest kuni maksimaalselt 2-3 nädalat. Sarlakitest hoidumiseks tuleb püüda mitte kokku puutuda sarlakitehaigega.

Tagasi haiguste nimekirja