Haigused

Reieluu kaela murd
Fractura colli femoris (ld.k.)
Fractures of the femoral neck (ingl. k.)

Milles seisneb vigastus?
Reieluu moodustab puusaliigese ühe osa. Reieluu kaelaks nimetatakse piirkonda, mis paikneb reieluu ülemises osas ja kannab keharaskust üle vaagnalt reieluule ja alajäsemele ja tagab reieluu liikuvuse vaagna suhtes. Reieluu kaela piirkonna murru korral on luu järjepidevus katkenud ja keharaskuse ülekanne kandmine alajäsemele ei ole võimalik.

Kuidas tekib vigastus?

Põhjuseks on tavaliselt kukkumine. Harvem tekib luumurd selles piirkonnas lihtsalt jala väänamisest või komistamisest. Reieluu kaela piirkonna murrud on iseloomulikud vanematele inimestele.
Vigastuse tekkimise aluseks üheks põhjuseks on luu hõrenemine ehk osteoproos selles piirkonnas. Enam esineb murdusid talvel libedaga kukkumise tõttu, teisel kohal on kukkumise põhjuseks tasakaalu häired.

Millised on sümptomid?

Peale vigastust tekib valu puusaliigese ja kubemepiirkonda ja vigastatud jalale pole võimalik toetada. Jalg on tervest jalast lühem ja jäse on väljapoole pööratud. Samuti ei saa inimene lamades sirget jalga valu tõttu üles tõsta.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võib vaja minna

Olemasolevad kaebused ja sümptomid viitavad tavaliselt murrule, kuid kinnituseks ning ravitaktika otsustamiseks tehakse on vaja tingimata röntgenülesvõtted.

Ravivõimalused

Reieluu kaela murdude raviks on vaja teha operatsioon, luu terviklikkuse taastamine. Üksikutel juhtudel piirdutakse vaid säästliku režiimi rakendamisega. Samuti on võimalik murdunud osa asendamine osalise või täieliku liigesproteesiga.

Taastusravi

Taastusravi algab juba mõni päev peale operatsiooni. Eesmärgiks on uuesti liikuma õppimine esialgu abivahendite abil ja hiljem ka ilma, aga ka lihasjõudluse taastamine.

Prognoos

Reieluukaela piirkonna murru paranemine võtab tavaliselt aega 6-12 kuud. Kahjuks peab ütlema, et alati pole paranemine luumurru järgselt täielik. Võivad jääda jääknähud, nagu valulikkus puusaliigeses või isegi jäseme lühenemine.
Võib tekkida ka tüsistusi, luumurd ei pruugi paraneda ja vajalikuks osutub kordusoperatsioon.

Kuidas vältida vigastust?

Vanematel inimestel on soovitav vältida situatsioone, kus kukkumine võib toimuda väga kergelt, eriti väljas libedaga. Samuti  tasakaalu häirete esinemise korral kasutada liikumiseks abivahendeid või liikuda koos saatjaga.

Kasutatud kirjandus:
S. Terry Canale Campbell´s Operative Orthopaedics
Rockwood, Green  Fracture in adults

Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern

Tagasi haiguste nimekirja