Haigused

Anaemia sideropenica (ld.k)
Iron deficiency anemia(ingl.k)

Seletus
Rauavaegusaneemia on kehvveresuse vorm, mis tekib rauapuuduse tõttu organismis.

Ülevaade
Rauavaegusaneemia on kehvveresuse sagedasim vorm, mida esineb igas eas. Rauavaegusaneemia tekib erinevate rauapuudust põhjustavate haiguste ja seisundite tagajärjel. Rauavaegusaneemia korral ravitakse põhjustavat haigust ja taastatakse organismi rauatagavarad.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Raud on punastes verelibledes ehk erütrotsüütides oleva hapnikku transportiva aine hemoglobiini osa.
Rauapuuduse korral ei suuda luuüdi toota piisavalt punaliblesid ehk erütrotsüüte ning nende hulk ja mõõtmed vähenevad.
Rauavaegusaneemia võib tekkida raua vähesuse tõttu toidus, raua halva imendumise korral soolest (maooperatsiooni järgselt, Crohni tõbi) või verekaotusest põhjustatud rauapuuduse tõttu. Verekaotus on kõige sagedasem rauapuudusaneemia põhjus (80%), veritsus võib esineda seedetraktist (haavand, gastriit, kasvaja, divertikuloos, pärakuveenikomud), suguelunditest (ka vererohked menstruatsioonid), kuseteedest ja teistest elunditest. Sageli on verekaotus vähene, aga kauakestev.
Suurenenud rauavajaduse tõttu on rauavaegusaneemia tekkimise oht raseduse ja imetamise ajal ning lastel ja noortel kasvuperioodil.

Sümptomid ehk avaldumine

Avaldumine sõltub rauavaegusaneemia raskusest.
Iseloomulik on nahakahvatus, kiire väsimine, üldine nõrkus, peavalu, koormusel tekib ruttu hingeldus ja mõnikord esineb valusid rinnus.
Suunurkadesse tekivad lõhed, keel ja neelamine võivad muutuda valulikuks, küüned on haprad.
Mõnikord tekib maitseveidrus, inimene soovib süüa näiteks savi, mulda, värvi või tärklist.
Lisaks esinevad põhjustavale haigusele iseloomulikud sümptomid (näiteks verine või must väljaheide, veri uriinis).

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Rauavaegusaneemia korral väheneb veres punavereliblede hulk ja nende suurus, hematokrit ja hemoglobiini hulk ning vereseerumi ferritiini ja rauda transportiva valgu transferriini sisaldus.
Teisi uuringuid kasutatakse rauavaeguse põhjuse kindlaks tegemiseks (väljaheite veresisalduse määramine, gastroskoopia ehk mao sondiuuring, kolonoskoopia ehk jämesoole sondiuuring, günekoloogiline läbivaatus jt.)

Ravivõimalused

Rauavaeguse raviks kasutatakse reeglina rauatablette, mida tuleb võtta  pikka aega (umbes kuus kuud), et ka rauavarud taastuksid. Rauatabletid põhjustavad väljaheite muutumist mustaks ning võib esineda mao-sooletrakti vaevusi. Erandjuhtudel, kui tablettravi ei ole võimalik, toimub rauaasendusravi veenikaudselt.
Samaaegselt on vajalik põhjustava haiguse ravimine.

Prognoos

Prognoos on põhjustava haiguse ravimise korral hea. Aneemia taandub rauaasendusraviga tavaliselt kahe kuu jooksul.

Ennetamine

Toitudest sisaldavad palju rauda punane liha, kana, kala, maks, munakollane, täisteratooted, oad, herned, spinat, pähklid, kuivatatud puuvili ja rosinad.
Suurenenud rauavajaduse korral, näiteks raseduse ja imetamise ajal on soovitatav kasutada lisaks rauda sisaldavaid vitamiine.
Vitamiin C ja vitamiin C-d sisaldavad tsitrusviljad (näiteks apelsinimahl) soodustavad raua omandamist.

Tagasi haiguste nimekirja