Haigused

ka kukekannus
Fascitis plantaris (ld.k)
Plantar fasciitis (ingl.k)

Seletus
Plantaarfastsiit on talla all asuva paksu fastsia ehk sidekirme põletik.

Ülevaade
Plantaarfastsiit on talla all oleva sidekirme põletik ning kõige sagedasem kanna ja talla valu põhjus. Plantaarfastsiidi tagajärjel tekib sideme kinnituskohale kandluule väljaulatuv luunokk ehk kukekannus. Raviks kasutatakse valu vähendavaid ravimeid, jala koormuse vähendamist ja talla all kantavat kukekannust kaitsvat tuge.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Jalatalla all on tugev sidekirme ehk fastsia, mis kinnitub kandluule. Arvatakse, et ülekoormuse ja korduvate väikeste traumade tõttu tekib selle sidekirme vigastuse tagajärjel põletik ehk fastsiit, mis põhjustab kannapiirkonna valu.
Sideme kinnituskohal kandluul algab põletiku tõttu luu vohamine ja tekib luunokk ehk kukekannus. Seega on kukekannus põletiku tagajärg, mitte vastupidi.
Plantaarfastiit esineb sagedamini meestel ja haigestumine sageneb seoses vananemisega. Riskiteguriteks on lampjalgsus ja ka kõrge tallavõlv, jala vale asend käimisel, ülekaalulisus, jalgade ülekoormus (pikaajaline käimine ja seismine, jooksmine) ning halbade taldadega jalatsite kasutamine.

Sümptomid ehk avaldumine

Plantaarfastsiidi korral tekib valu kanna keskosas, mis süveneb kõndides ja joostes ning leevendub rahuolekus. Tavaliselt on valu tugev ka kõndimist alustades, eriti hommikuti.
Varvastel seismisel ja trepist üles minnes valu süveneb. Väliselt ei ole kand ega tald tavaliselt muutunud. Katsudes on valu kõige tugevam kanna all keskel, kus asub sideme kinnituskoht.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Diagnoosimisel on oluline tüüpiliste vaevuste esinemine. Tehakse läbivaatus ja katsutakse, kus asub valupunkt. Röntgenülesvõte tehakse selleks, et välistada teisi kannavalu põhjuseid ning röntgenülesvõttel võib olla nähtav ka tekkinud kukekannus.

Ravivõimalused

Jalale tuleb anda võimalikult palju puhkust. Väga palju abi on erinevatest talla alla asetatavatest kaitsvatest padjakestest, taldadest ja ortopeedilistest jalatsitest, mis vähendavad haige koha koormust. Valu vähendamiseks kasutatakse mittesteroidseid põletikuvastaseid tablette (ibuprofen, diclofenak) ja kortikosteroidi süstimist talla sidekirme kinnituskohta.
Sidekirme lühendamise vältimiseks kasutatakse venitusharjutusi ning mitme nädala jooksul ööseks jalale asetatavat lahast, mis hoiab jalalaba painutusasendis (varbad üles poole) ja venitab tallafastsiat.
Ravi on pikaajaline ja võib kesta mitu kuud kuni aasta, aga on enamasti tulemuslik. Harvadel juhtudel on vaja teha operatsioon, mille käihus põletikuline fastsia eemaldatakse.

Prognoos

Prognoos on hea, tavaliselt kaovad vaevused peale valuvastase ja koormust vähendava ravi kasutamist ning ka kirurgiline ravi on enamasti edukas.

Ennetamine

Ennetamiseks kasutada hea tallaga jalatseid, eriti sportides ning pikaajalist seismist ja kõndimist vajava töö korral ning vältida kõva pinnaga põrandaid (vajadusel panna põrandale jalgade alla näiteks paksem kummimatt). Vältida ülekaalu. Teha venitusharjutusi.
 
Kasutatud kirjandus:
Lääkärin CD-ROM
Kodin Suuri Lääkärikirja 1995

Tagasi haiguste nimekirja