Haigused

ka kõhunäärme põletik
Pancretitis (ld.k)
Pancreatitis (ingl.k)

Seletus
Pankreatiit on pankrease ehk kõhunäärme põletikuline haigus.

Ülevaade
Pankreatiit on üsna sageli esinev haigus, esinedes ägeda või kroonilise vormina. Äge pankreatiit on järsku algav tugeva kõhuvaluga kulgev raske haigus, mis kestab lühikest aega ja võib täielikult paraneda. Krooniline pankreatiit on aastaid kestev haigus, mille käigus pankrease ehk kõhunäärme kude pikkamööda hävib.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Pankreas ehk kõhunääre on peensoolega ühenduses olev suur nääre. Kõhunääre toodab kahesuguseid aineid: ensüüme ehk fermente, mis liiguvad kõhunäärmejuha ehk pankreasejuha kaudu peensoolde, kus aitavad seedida toidus olevaid toitaineid ning hormoone (insuliini ja glükagooni), mis vereringe kaudu aitavad organismil kasutada energia tootmiseks vajalikku glükoosi (viinamarjasuhkur).  

Tavaliselt muutuvad kõhunäärme ensüümid aktiivseks alles soolde jõudes. Kui ensüümid aktiviseeruvad juba näärme sees, hakkavad nad pankreast hävitama ning tekib äge pankreatiit ehk äge kõhunäärme põletik.

Kõige sagedamini vallandub selline protsess sapikivitõve või rohke alkoholi tarvitamise, harvemini viirushaiguse, kõhupiirkonna traumade või mõnede ravimite tõttu. Alati ei saada haiguse tekkimise põhjust täpselt teada.

Krooniline pankreatiit algab ägeda pankreatiidina, kuid põletikud hakkavad korduma. Kõhunäärme kude hävib pikkamööda, asendub armkoega ning häirub ensüümide ja hormoonide tootmine.

Sümptomid ehk avaldumine

Äge pankreatiit algab enamasti järsku tekkiva väga tugeva valuna, mis on tuntav ülakõhus ja vöökujuliselt kiirgub selga.
Sageli kaasneb korduv iiveldus ja oksendamine, ka kõhupuhitus, ikterus ehk nahakollasus, palavik ja pulsi kiirenemine. Rasketel juhtudel regeerib haigusele kogu organism, tekib vererõhulangus, häirub neerude ja kopsude tegevus võib järgneda šokk ja isegi surmlõpe.

Kroonilise pankreatiidi peamine sümptom on valu ülakõhus ja seljas, mis võib kesta päevi. Inimene hakkab kõhnuma, sest pankrease ensüümide vähesuse tõttu häirub seedimine. Rasvade seedimise häire tõttu muutub väljaheide heledaks ja rasvaseks. Hiljem, kui hävivad ka hormoone (insuliini) tootvad pankrease rakud, tekib diabeet ehk suhkurtõbi.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Esmalt tehakse vereanalüüs ja uriinianalüüs, sest pankrease ensüümi amülaasi  hulk tõuseb veres ja uriinis põletiku korral mitmekordseks.

Ultraheliuuring võimaldab leida haiguse põhjuseid ja hinnata pankrease seisundit.
Täpsemaks uurimiseks võidakse teha ka kompuutertomograafiline uuring, harvemini ERCP (endoskoopiline retrograadne kolangiopankreatograafia) uuring, mille käigus viiakse maosondi kaudu kõhunäärme juhasse peenike toru ja kontrastainet, et saada täpne ülevaade selle seisundist.

Vajadusel võetakse nende uuringute käigus kõhunäärmest koetükk ehk biopsia.
Glükoosi ehk veresuhkru määramise abil saab kindlaks teha kroonilise pankreatiidi tõttu tekkinud diabeedi olemasolu.

Ravivõimalused

Ägeda pankreatiidi ravi sõltub sellest, kui raske kõhunäärme põletikuga on tegemist. Põletiku ravi põhimõtteks on pankrease tegevuse täielik katkestamine. Inimene ei tohi suu kaudu mitte midagi süüa ega juua, vajalikke toitaineid ja vedelikku antakse veeni kaudu.

Mao tühjendamiseks ja oksendamise ärahoidmiseks pannakse nina kaudu makku peenike toru ehk sond. Vastavalt vajadusele toetatakse vereringet ja neerude tööd.

Valu puhul antakse valuvaigisteid.
Kui kõhunäärmesse tekib lisaks infektsioon ehk bakteriaalne põletik, kasutatakse antibiootikume (bakterite vastaseid ravimeid).
Raskematel juhtudel võib vajalikuks osutuda kirurgiline ravi.

Kroonilise pankreatiidi ravi on suunatud valu vähendamisele valuvaigistite ja erinevate kirurgiliste meetodite abil ning seedimise toetamisele suu kaudu sissevõetavate kõhunäärme ensüümide abil. Diabeeti ravitakse insuliiniga.

Prognoos

Äge pankreatiit on raske haigus, mis võib olla eluohtlik ja vajab haiglaravi. Haigus võib täielikult paraneda.

Kroonilise pankreatiidi korral on prognoos hea, kuid ei tohi tarvitada alkoholi, toiduvalik peab olema valgurikas ning rasva- ja süsivesikutevaene. Täielikku paranemist ei ole võimalik saavutada.

Mõlema vormi puhul võivad tekkida rasked haiguse tüsistused ehk lisahaigused nagu verejooks, bakteriaalne ehk bakteritest põhjustatud põletik ja teiste elundite (südame, kopsu, neerude) kahjustus. Kõhunäärmesse võivad tekkida tsüstid ehk vedelikuga täidetud põied, mida nimetatakse kõhunäärme pseudotsüstideks ehk ebatsüstideks.

Ennetamine

Pankreatiidi kordumise ärahoidmiseks tuleb siis, kui haigust põhjustavad sapikivid, need kirurgiliselt eemaldada. Kui kive pole eemaldatud, siis hoiduda rasvastest toitudest.
Kui alkohol on haiguse põhjustaja, siis ei tohi alkoholi edaspidi kasutada.

Tagasi haiguste nimekirja