Haigused

Omphalitis (ld. k.)
Omphalitis (ingl. k.)

ka nabapõletik

Seletus
Omfaliit on vastsündinud lapse nabaköndi põletik.

Ülevaade
Arenenud riikides esineb nabapõletikku 0.2-0.7 % vastsündinutest. Sagedamini esineb teda enneaegsetel (sündinud enne 37. rasedusnädalat) kui ajalistel lastel.
Sagedamini on tegemist kerge põletikuga, harvem põhjustab see lapse üldhaigestumist.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Nabakönt on ema ja loodet üsasiseselt ühendava nabaväädi jääk. Nabaväät sisaldab veresooni, mille abil toimub looteeas lapse verega varustamine, pärast sündi lõigatakse see läbi, sest laps hakkab ise hingates ja süües ennast hapniku ja toitainetega varustama.
Nabakönt kujutab endast omamoodi lahtist haava, millesse põletikku põhjustavatel  bakteritel on lihtne tungida ja seal kasvada. Normaalselt saastub naba bakteritega peaaegu kohe pärast sündi. Kas tekib põletik või mitte, sõltub paljudest kokkulangevatest asjaoludest (lapse vastupanuvõimebakterite hulkja organismi tungimise võime, emal sünnituse ajal olnud põletikud jm.).
Omfaliit tekib siis, kui bakterid tungivad nabakönti ja ümbritsevasse nahaaluskoesse.

Sümptomid ehk avaldumine

Omfaliidi sümptomid on punetav ja turses nahk nabaköndi ümber. Naba kohal võib märgata punetavat vööti.
Naba on märg ja eritub vinavalõhnalist mäda.
Tõsise haiguse puhul muutub ka lapse üldseisund: laps võib olla loium või nutta rohkem, ei taha süüa nii nagu tavaliselt jne.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Põletiku ägeduse hindamiseks võetakse vereanalüüsid, kust on mõnikord võimalik kindlaks teha ka põletikku põhjustav bakter.
Kindlam on bakterit määrata nabast spetsiaalse vatipulgaga võetud eritisest ehk võetakse nabakülv.

Ravivõimalused

Omfaliiti ravitakse antibiootikumidega ehk bakterite vastaste ravimitega. 
Lisaks kasutatakse paikset ravi mõne desinfitseeriva ehk puhastava ainega (näiteks kloorheksidiin), vahel on ka ainult puhastamine põletiku taandumiseks piisav..

Prognoos

Õigeaegsel ravimisel saab laps kiiresti terveks. Kui diagnoosimine ja ravi jäävad hiljaks, võib põletik olla juba levinud nabaveenile või kõhulihastele ja põhjustada tõsisemat haigestumist – sepsist ehk veremürgitust.

Ennetamine

Nabapõletiku ennetamiseks on tavaliselt piisav igapäevane naba hooldus ehk puhastamine mõne desinfitseeriva ehk puhastava ainega (näiteks furatsilliinpiiritus) kuni nabaköndi ärakukkumiseni.

Puhastamisel vatipulgaga peab jälgima, et puhtaks saaks ka köndi ja nabavalli vaheline ala.

Mähkimisel peaks naba jääma kilemähkmetest välja, et ta saaks õhku. Nabakönt kukub tavaliselt ise ära mõne päeva kuni kahe nädala jooksul. Peale ärakukkumist võiks naba peitsida briljantrohelisega, mis aitab haava kuivatada.

 

Tagasi haiguste nimekirja