Haigused

ka “külmunud õlg”
Contractura articulatio humero-scapularis, Capsulitis adhesiva humeri (ld.k.)
Adhaesive capsulitis; Frozen schoulder  (ingl.k.)

Selgitus
Selle haiguse korral on tekib õlaliigese kapsli liiteline paksenemine ja sellest tulenev õlaliigese liikuvuse piiratus.

Ülevaade
Haiguse esinemissagedus on umbes 2% elanikkonnast. Haigus takistab eelkõige õlaga liigutuste sooritamist haigestunud käega, käe tõstmist Tavaliselt kaasneb ka valu.

Tekkepõhjused- ja mehhanismid

Iga liiges on ümbritsetud liigeskapsli ehk liigeskihnuga. Normaalselt on need elastsed ja venivad, lubades liigesel teostada liigutusi kogu ulatuses.

Õlaliigese jäikus võib tekkida ilma eelneva olulise põhjuseta, teistel juhtudel tekib liikuvusepiiratus trauma tagajärjel. Käe normaalse liikuvuse puudumisel mõnda aega (kipsis, valu tõttu)
Liigesekihn õla ees-alaosas liitub ja pakseneb järk-järgult ning muutub vähem elastseks ning lõpuks hakkab takistama liigese liikuvust ja käsi muutub õlaliigesest jäigaks.

Sümptomid ehk avaldumine

Esimese sümptomina tekib õlaliigesesse valu. Valu tavaliselt tugevneb öösiti ja lamades haigel küljel.
Haiguse kestes lisandub õlaliigese liikuvuse piiratus kuni jäikuseni. Muutused võivad kujuneda sedavõrd tõsised, et liikuvus iseenesest ei taastu, üldjuhul siiski 1-2 aasta jooksul

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Haiguse diagnoosimine algab vaatlusest, katsumisest ja õlaliigese liikuvuse ulatuse määramisest.
Seejärel tehakse röntgenuuring.
Haiguse põhjuse kindlaks tegemiseks on vahel vajalik teha ka magnetresosnantstomograafia.

Ravivõimalused

Algstaadiumis oleva haiguse ravi algab tablettidega, mis alanadavad valu ja lubavad võimalikult vara alustada ravikehakultuuriga, et taastada õlaliigese liikuvus.
Tabletid kuuluvad põletikuvastaste preparaatide hulka (Diklofenak, Ibuprofen). Ka võib liigesesse teha kortisoonsüste koos tuimestusainetega.
Jäigaks muutunud õlaliigest on võimalik narkoosis “lahti murda”. Tugevate valude esinemisel aitab ka artroskoopiline liidetest vabastamise operatsioon.
Liigese liikuvuse taastamuseks on vajalik algfaasis passiivsed harjutused, liigese lahtivõimlemine, koos füsioterapeudiga aktiivne võimlemine ja käe kasutamine aktiivselt tuleb kõne alla alles pärast täieliku liikuvuse saavutamist.

Prognoos

Õlaliigese liikuvus ei pruugi täielikult taastuda, võib jääda minimaalne liikuvuse piiratus. Võimalik on aga piirata haiguse süvenemist, tarvitades jääkotti, valuvaigisteid ja samal ajal aktiivselt võimeldes.

Ennetamine

Selle haiguse ennetamine kahjuks võimalik ei ole.

Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern

Tagasi haiguste nimekirja