Haigused

Seletus
Narkootikumide (heroiin, kokaiin, hašiš jt) üleannustamisel tekib mürgistus. Tavaliselt esineb teadvuse kaotus ja hingamiskeskuse seiskumine.

Ülevaade
Heroiini toksiline annus on 0,06-2 grammi ning võib olla surmav. Kokaiini surmav annus on väga varieeruv, kuid tavaliselt 0,5-1,2 grammi. Kanepilaadsete narkootikumide üledoseerimisel esineb küll tahhükardia, mäluhäired ja hallutsinatsioonid, kuid surmavad annused puuduvad.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Suurtes annustes põhjustavad narkootilised ained hingamiskeskuse halvatuse ning selle korral hingamistegevus lakkab. Kokaiin tekitab organismi erutusseisundi, mis viib veresoonte ahenemisele ja südameinfarkti tekkele.

Sümptomid ehk avaldumine

Narkootiliste ainete tarbimisel esinevateks sümtomiteks on erutusseisund, seisev pupill, hingamise lakkamine, iiveldus, külmavärinad, kõrge vererõhk ja pulsi kiirenemine.
Raske mürgistuse korral esineb madal vererõhk, organismi ülekuumenemine, rinnavalu, rütmihäired, krambid ja teadvusetus. Hašiši üledoosi korral on pulsi kiirenemine, silma võrkkesta punetus, mälu- ja otsustusvõime häired ning hallutsimatsioonid.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Vere- ja/või uriinianalüüsis määratakse tarvitatud aine ja selle kogus.Olenevalt mürgistuse raskusest võib vaja minna lisauuringuid.

Ravivõimalused

Heroiini mürgistusel aitab naloksoon. Kui inimene ei hinga, on vaja teostada kunstlikku hingamist kuni abi saabumiseni.
Haiglatingimustes püütakse taastada organismi vedelikutasakaal ning jälgitakse ja toetatakse kõiki elulisi näitajaid.

Prognoos

Suurtes annustes on narkootikumid surmavad. Juba ühekordne narkootikumi tarvitamine võib põhjustada sõltuvust.

Ennetamine

Ärge proovige kordagi narkootikume või ravimi sarnaseid aineid, mida tuttavad Teile soovitavad hea enesetunde loomiseks või rahustamiseks, teadmata nende toimet ja nime.

Kasutatud kirjandus:
Herold G. Sisehaigused. Loengule orienteeritud käsitlus. OÜ Greif 1999.
Vältimatu abi käsiraamat. Meditcina 1998.

 

Tagasi haiguste nimekirja