Haigused

ka rasvakasvaja
Lipoma (lad k)
Lipoma (ingl k)

Selgitus
Lipoom on rasvkoe healoomuline uusmoodustis ehk kasvaja.

Ülevaade
Lipoom on erineva suurusega pehme, liigutatav munajas moodustis. Asub sageli kehal, kaelal, õlal, harvem kätel ja jalgadel, peas ja näol.
Lipoomid tekivad tavaliselt peale 40 eluaastat, sagedamini naistel. Vaevusi nad ei põhjusta, kasvavad aeglaselt. Ravi vajab kui häirib organismi talitlusi paiknedes siseelundites või põhjustades kosmeetilist probleemi.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Lipoomi tekkepõhjust ei teata. Mingi faktori toimel hakkavad rasvarakud vohama. Kasvaja koosneb rasvast, mis lastel on valkjat, täiskasvanutel kollakat värvi.
Lipoomi moodustava rasvkoe rakkude ja sagarate mõõtmed erinevad normaalsest. Rasva ümbritseb sidekoest kapsel.

Mõnikord tekivad lipoomid ka kudedes kus tavaliselt rasvkudet ei leidu, näiteks maksas või emakas. Niisugusel juhul on kasvaja arenenud looteeas väärasse kohta sattunud rasvkoe algest.
Lipoom võib kaua püsida muutumatuna või kasvada väga aeglaselt. Vigastuse tagajärjel või nähtava põhjuseta võib kasvamine kiireneda.
Kasvaja suurenemine pole otseselt seotud organismi üldseisundiga. Kõhnumisel ei vähene, võib isegi kasvada.
Perekondlikult võib esineda lipomatoos ehk paljude lipoomide üheaegne esinemine peale 30 eluaastat. Sel juhul on haigus määratud geneetiliselt ehk pärilikkuse infoga.

Sümptomid ehk avaldumine

Kõige sagedamini esinevad sõlme või munakujulised liigutatavad moodustised nahaaluses koes kaelal, kerel, õlavarrel, harvem siseelundites.
Võib areneda üksikuna, aga vahel on neid arvukalt.
Lipoom võib kasvada kuni lapsepea suuruseks, erandjuhtudel veelgi suuremaks (20kg). Võivad põhjustada valu surudes närvile, enamasti püsivad valutult.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Tavaliselt piisab kui lipoomi vaatab üle kirurg, kes otsustab kas operatiivne ravi on vajalik.

Ravivõimalused

Ravi on kirurgiline - kasvaja eemaldatakse. Operatsioon on näidustatud kui lipoom häirib organismi talitlusi või mõjub kosmeetilise defektina.

Prognoos

Prognoos on hea. Üldiselt kasvavad lipoomid aeglaselt põhjustamata kaebusi.

Ennetamine

Kuna tekkepõhjus ei ole teada, ei saa seda ennetada. Ei ole dieeti millega saaks lipoomi ära hoida.

 

Tagasi haiguste nimekirja