Haigused

Hyperhidrosis (ingl. k)

Ülevaade
Liine higistamine on higinäärmete liigse aktiivsuse tulemus. Normaalsel inimesel suureneb higivool füüsilise aktiivsuse, palaviku alanemise perioodil ja kõrge välistemperatuuri korral, mis on kaitse reaktsioon organismi ülekuumenemise vastu.
Normaalselt suureneb higistamine ka stressolukordades ja hirmu korral (tähtsad esinemised, eksamid jt). Suurenenud higistamine võib olla kätel, kaenlaalusi, jalgadel või üle kogu keha.

Tekkemehhanismid

Inimese organismis töötab 2 närvisüsteemi: somaatiline ja autonoomne närvisüsteem. Somaatilise närvisüsteemi alla mõeldakse närve, mis toovad infot valu, puute, tempetratuuri jt tunnete kohta, et kontrollida ja suunata lihaste tööd. Autonoomne närvisüsteem on iseseisev ja reguleerib organsüsteemide (süda, kopsud, jt) tööd. Autonoomne närvisüsteem jaguneb: sümpaatiliseks ja parasümpaatiliseks närvisüsteemiks, mis tasakaalustavad erinevate organsüsteemide tööd. Higistamine kuulub sümpaatilise närvisüsteemi kontrolli alla.
Praegu on täpsed liigse higistamise põhjused veel teadmata, kuid liigne higistamine on seotud sümpaatilise närvisüsteemi liigsest aktiivsusest.

Sagedasemad põhjused

Palavik
Füüsiline koormus
Kõrge välistemperatuur
Stress-situatsioon
Menopaus
Psühhogeenne liighigistamine
Pahaloomulised kasvajad

Haruldasemad põhjused

Hüpertüreoos ehk kilpnäärme ületalitlus
Kesknärvisüsteemi haigused
Kaltsiumi, vitamiin D puudus, eriti lastel

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Vereanalüüsis määratakse kilpnäärme hormoonide ja kaltsiumi taset. Kasvaja kahtlusel võidakse teha hulganisti lisauuringuid.

Koduse ravi võimalused

Liigse higistamise korral aitavad jahedad hommikused duššid. Kui esineb liigne higistamine üle kogu keha võib arst määrata tablette. Arsti soovitusel võib võtta lisaks kaltsiumi. Käte, jalgade või kaenlaaluste higistamisel on kasulik kasutada vastavaid alkoholi sisaldavaid lahuseid või antiperspirante.

Arsti poole pöörduge juhul, kui

· lisaks higistamisele kaasnevad veel südame kloppimine, peavalu, kätevärin või teised sümptomid
· elukvaliteet on seoses higistamisega väga häiritud

Kasutatud kirjandus
Beers MH, Berow R. ed. The Merck Manual of Diagnosis and Therapy. USA 1999.

 

Tagasi haiguste nimekirja