Haigused

Pertussis (lad. k)
Pertussis, whooping cough (ingl.k)

Selgitus
Nakkushaigus, mis kulgeb ägedate köhahoogudega ning mida põhjustab bakter Bordetella pertussis.

Ülevaade
Läkaköha on väga nakkav haigus, eriti lastekollektiivides. Läkaköha levib inimeselt inimesele piisknakkuse teel.
Tekivad ägedad köhahood, mida põhjustab suurenenud limaeritus  hingamisteedes. Läkaköha on pika kuluga haigus, mis on väikelastele eluohtlik. Seetõttu on oluline kõigi laste õigeaegne vaktsineerimine.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Bronhi sattununa kinnitub Bordetella bronhi limaskesta ripsepiteeli (karvakestega rakukiht) külge. Seal hakkab ta paljunema ning eritama toksiini ehk mürkainet, mis häirib ripsepiteeli hattude liikuvust (hattude abil tõugatakse bronhidest välja tolm, bakterid jms). 
Limaskestale kinnitunud bakter tekitab enda ümber haavandi, ärritades sellega bronhi limaskesta ja tekitades põletikku.
Kaitseks hakkab bronhide limaskest suurendama limaeritust. Köhahood  on organismi normaalne refleks, millega ta püüab bronhidest väljutada limaskesta ärritavaid baktereid, samuti lima.

Sümptoomid ehk avaldumine

Haigus algab hingamisteede nakkusele sarnanevate sümptoomidega. Lapsel on kerge köha, nohu ja väike palavik, nõrkus ning jõuetus.
1-2 nädala möödudes köha tugevneb ning muutub hootiseks. Köhahoogude ajal võib lapse nägu tõmbuda sinakaks, ta võib oksendada ning hapnikuvaegusest võivad tekkida krambid. Imikutel võib köhahoogude ajal hingamine muutuda vilistavaks.
Mõnikord haigestuvad väikelapsed läkaköha tüsistusena keskkõrvapõletikku või kopsupõletikku.
Haigus kestab kokku 6-8 nädalat. Köha võib püsida veel mitu kuud.

Vaktsineeritud lastel ja täiskasvanuil kulgeb läkaköha gripilaadsete sümptoomidega, kaasneb ka kurguvalu. Köha võib kesta 1-3 kuud, iseloomulikud on ka öised köhahood.
Raskematel juhtudel võivad tekkida täppverevalumid silma sidekestale ning rindkerele. Põhjuseks on suurenenud rõhk rindkereõõnes, mis avaldab survet väikestele veresoontele ning need lõhkevad.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võidakse teha ja miks

Diagnoosimiseks tehakse vereanalüüs, kus vaadatakse põletikunäitajaid. Samuti võib verest leida antikehasid, mis on tekkinud läkaköhabakteri vastu.
Haiguse algstaadiumis võib abi olla külvist, mis võetakse vatipulga abil ninaneelust ning mis näitab bakteri olemasolu või puudumist selles piirkonnas.

Ravivõimalused

Raviks kasutatakse antibiootikumi – erütromütsiini.
Köhavaigistitest pole tavaliselt läkaköha puhul abi ning neid ei soovitata kasutada.
Alla 6 kuu vanuseid lapsi ravitakse haiglas, kuna nendele on haigus eluohtlik. Et nakkuse levimist vähendada, eraldatakse haige laps teistest vähemalt viieks päevaks. 

Prognoos

Kui ravi antibiootikumidega alustatakse kahe esimese haigusnädala jooksul, on see kõige efektiivsem.
Suremus on 1-2%, mistõttu raviskeemi tuleb järgida hoolikalt.

Ennetamine

Vaktsineerimine. Vaktsineeritud lastel väheneb haigestumus läkaköhasse 80-90%. Haigestuda võivad siiski ka vaktsineeritud isikud, kuid neil kulgeb haigus kergemini ja ei ole eluohtlik. Kui samas peres, kus üks laps juba haigestus, on alla 6 kuu vanune laps, peaks profülaktilise antibiootikumkuuri läbi tegema kõik pereliikmed.
Kõige ohtlikum on läkaköha vaktsineerimata väikelastele.
Haiguse läbipõdemise järgselt saab inimene eluaegse immuunsuse.

 

Tagasi haiguste nimekirja