Haigused

ka pankrease tsüstid;
pankrease pseudotsüst
Cysta  pancreatis (ld.k)
Pancreatic cysts (ingl.k)

Seletus
Pankrease ehk kõhunäärme tsüst on vedelikku sisaldav põis kõhunäärmes.

Ülevaade
Tsüstid ehk vedelikuga täidetud põied esinevad kõhunäärmes erinevate haiguste korral. Tsüstid võivad olla läbimõõduga mõnest millimeetrisest kuni paarikümne sentimeetrini.
Täiskasvanul kõhunäärmes esinevad tsüstid jaotatakse tõelisteks tsüstideks ja pseudotsüstideks ehk ebatsüstideks. Pseudotsüsti ja tõelist tsüsti ümbritsev sein on erineva ehitusega.

Tõeline tsüst võib tekkida seoses polütsüstilise ehk paljupõielise neeru- või maksahaigusega, võib olla kaasasündinud, kasvajaline ehk neoplastiline või retentsioontsüst ehk peetustsüst.
Pseudotsüst ehk ebatsüst võib olla äge (tekib vahetult peale ägeda kõhunäärme põletiku põdemist) või krooniline (tekib kroonilise pankreatiidi puhul).

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Pankreas ehk kõhunääre on kaksteistsõrmiksoole läheduses asuv ja sellega ühenduses olev suur nääre. Kõhunääre toodab kahesuguseid aineid: ensüüme, mis liiguvad kõhunäärmejuha ehk pankreasejuha kaudu peensoolde, kus aitavad seedida toidus olevaid rasvu, valke ja süsivesikuid ning glükoosi (viinamarjasuhkru) ainevahetuseks vajalikke hormoone.
Retentsioontsüst   ehk peetustsüst tekib juhul, kui väike kõhunäärmejuha laieneb ja sellesse koguneb vedelik.
Pankrese pseudotsüst on peale kõhunäärme põletikku haigestumist tekkiv põletiku tagajärjel hävinud kõhunäärme koe, pankrease ensüümide, vere ja põletikulise vedeliku kogumik.
Kasvajalised tsüstid tekivad, kui kõhunäärmes on tsüste moodustav kasvaja. Kasvajalised tsüstid võivad olla healoomulised või pahaloomulised ehk vähkkasvajad.

Sümptomid ehk avaldumine

Tsüst ei tekita alati vaevusi.
Võib esineda tsüsti survest tingitud  valu ja täistunne ülakõhus, ka iiveldus, oksendamine ja kõrvetised. Suur tsüst võib olla ülakõhtu katsudes tuntav.
Kui tsüsti survest sulguvad sapiteed, siis võib tekkida ikterus ehk nahakollasus, ka sapipõiepõletik. Pankreasejuha sulgumisel võib tekkida pankreatiit ehk kõhunäärme põletik.
Pahaloomulise (vähkkasvajalise tsüsti) puhul võivad vaevused tekkida kasvaja levimise ja vähisiirete tõttu (valud seljaskõhnumine).

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Tsüstide puhul on kõige olulisemaks disgnoosida, kas tegemist on kasvajalise või pseudotsüstiga. Kui inimene on põdenud kõhunäärmepõletikku või on kõhunäärmes sellele viitavad tunnused, siis on tavaliselt  tegemist pseudotsüstiga.
Kasutatakse erinavaid piltdiagnostika meetodeid. Tavaliselt on esimeseks ultraheliuuring . Kompuutertomograafiline  ja magnetresonatstomograafiline uuring võimaldavad saada kõhunäärmest ja selles olevatest tsüstidest täpsema pildi.
Vajadusel analüüsitakse haiguse kindlaks tegemiseks tsüstist võetud vedelikku ja uuritakse selles olevaid rakke. 
Mõnikord täpsustatakse diagnoos operatsiooni käigus tsüstist võetud koetükki ehk biopsiat uurides.

Ravivõimalused

Ravi sõltub sellest, millise tsüstiga on tegemist.
Polütsüstilise ehk paljupõielise neeru- või maksahaigusega kaasnevad kõhunäärme tsüstid ei vaja ravi.

Healoomulist kasvajalist tsüsti ei ole vaja alati eemaldada, nende jälgimiseks tehakse edaspidi kontrolluuringuid. Pahaloomuliste kasvajaliste tsüstide eemaldamiseks tehakse operatsioon, mille käigus tuleb mõnikord eemaldada ka kõhunääre ja põrn.

Pseudotsüsti ravi sõltub tsüsti suurusest ja iseloomust. Mõnikord ei ole ravi vajalik ja tsüst taandub iseenesest. Kui pseudotsüst põhjustab vaevusi, siis see tühjendatakse läbi naha tsüstisse viidud toru ehk dreeni kaudu või ühendatakse tühjendamiseks ja uuesti tekkimise vältimiseks operatsiooni käigus soolestikuga.
Pseudotsüst võib põhjustada tüsistusi: infekstsiooni ehk bakteriaalset põletikku (raviks antibiootikumid), verejooksu (raviks verejooksu peatamine), fistli ehk ühenduse tekkimist mõne teise kõhuõõne elundiga (raviks võib olla vajalik operatsioon).

Prognoos

Polütsüstilise ehk paljupõielise neeru- või maksahaigusega kaasnevad kõhunäärme tsüstid ning healoomulised kasvajalised tsüstid ei põhjusta probleeme.
Pahaloomulise kasvajalise tsüsti (vähkkasvaja) prognoos on hea, kui vähkkasvaja õnnestub operatsiooni käigus täielikult eemaldada.
Pseudotsüsti korral on prognoos raviga hea.

Ennetamine

Kõhunäärme tsüstide ennetamine ei ole võimalik.

 

Tagasi haiguste nimekirja