Ka obstipatsioon
Obstipatio, constipatio (lad. k.)
Obstipation, constipation (ingl. k.)
Ülevaade
Kõhukinnisuseks loetakse roojamist sagedusega vähem kui kolm korda nädalas. Kõhukinnisus võib esineda mitmete haiguste puhul, kuid võib olla ka lihtsalt üks mööduv sümptom, mis viitab soole talitlushäirele.
Üheks kõige sagedasemaks kõhukinnisuse põhjuseks on ärritatud soole sündroom. Sümptomid tekivad sageli seoses ülemäärase stressi, reeglipäratu söömise, kiudainetevaese toidu kestva pruukimise ja lahtistite kontrollimatu tarvitamisega. Tekivad motoorikahäired ehk soolesisu liikumine kas aeglustub (tekib kõhukinnisus) või kiireneb (tekib kõhulahtisus), need võivad ka vahelduda.
Väga tihke soolesisu transportimiseks on vaja soole intensiivsed kokkutõmbed ning selle tõttu sooles tõusev rõhk võib soodustada sooleseina nõrkades kohtades väljasopistuste ehk divertiiklite tekkimist. Divertiiklisse kinni jäänud väljaheite ja bakterite tõttu tekib divertikuliit ehk divertiikli põletik, mis võib põhjustada soolesulgust.
Raseduse korral võib kõhukinnisus tekkida hormonaalsete muutuste tõttu.
Kõhukinnisus võib põhjustada valuaistinguid, puhitust kõhupiirkonnas ja teravaid kõhuvaluhoogusid. Kõhukinnisuse all kannatavatel inimestel langeb söögiisu, tekivad röhitised ja halb maitse suus. Kõhupuhitusega võivad kaasneda südamepekslemine, valu rinnus. Sageli langeb töövõime, tekib pea- ja lihasevalu, üldine närvilisus, unehäired, külmavärinad, hingeldus.
Hemorroidide ehk päraku veenikomude tekkimist põhjustab rõhu tõus pärakupiirkonna veenides. Sageli on põhjuseks kõhukinnisus ja sellega kaasnev pressimine, raskuste tõstmine, pikaaegne istumine või seismine, rasvumine, rasedus ja sünnitus. Veenides rõhk suureneb, veri liigub soontes aeglaselt ning venitab sooneseina välja ehk tekib veenikomu.
Mõnikord on aga hemorroidid omakorda kõhukinnisuse põhjuseks. Kuna roojamine võib hemorroidide tõttu olla valulik, võib inimene teadlikult roojamistungi alla suruda, mistõttu tekibki kõhukinnisus.
Sagedasemad põhjused
Ärritatud soole sündroom
Divertikuliit
Ravimid (antidepressandid, verapamiil, kodeiin, opioidid jt)
Crohni tõbi
Pärakuhaigused: anaalfissuur, hemorroidid, abstsessid
Rasedus
Anorexia nervosa
Depressioon
Haruldasemad põhjused
Soole kasvaja
Hirschprungi haigus
Parkinsoni tõbi
Sclerosis multiplex
Diabeetiline neuropaatia
Hüpotüreoos
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Oluline on välja selgitada
kui pikka aega kõhukinnisust on kestnud
toitumisharjumused
füüsiline aktiivsus
kaasnevad sümptomid (iiveldus, oksendamine, valu, kõhu ümbermõõdu suurenemine, veri väljaheites, kõhnumine, väsimus, meeleolu langus jne)
roojamise sagedus
rooja konsistents
peristaltika aktiivsus
Saadud informatsiooni põhjal otsustatakse, kas ja milliseid uuringuid on vaja teha.
Koduse ravi võimalused
Soole ja kõhuseinte lihaste tugevdamisel on oluline aktiivne füüsiline tegevus. Ei tohiks tarvitada kõhukinnisust soodustavad toiduained: kakao, kuum ja kange tee, must kohv, peenest jahust saiakesed ja pirukad, manna- ja riisipuder jt. Vähendada tuleks vaimset ülepinget.
Igal õhtul enne magamaminekut võiks juua aeglaselt pool või klaas külma vett. Teine pool klaasi või klaasitäis juua hommikul kohe pärast ärkamist. See võte elavdab soolte tegevust, parandab seedeelundite verevarustust, ergutab seedenäärmeid.
Kroonilise kõhukinnisuse all kannatavatel inimestel on soovitatav kasutada kiudaineterikast toitu - jämedast jahust leiba, toorest köögivilja, eelkõige toorest peenendatud kapsast, värsket tomatit, porgandit, toorest söögipeeti, sibulat, redist, herneid, ube jt. Hästi toimivad mesi, rosinad ja pähklid, piim, kefiir, hapupiim, hapud juur- ja puuviljamahlad ja süsihappegaasirikkad toidud.
Soovitav oleks vedelikku tarbida 1,5-2 liitrit ööpäevas.
Arsti poole pöördu juhul, kui
kõht käib läbi harvem kui kolm korda nädalas
kodused võtted ei leevenda olukorda
kaasneb tugev kõhuvalu, iiveldus, oksendamine, kaalulangus, pidev väsimus vms.