Haigused

ka soor;
tupe kandidoos;
suguelundite kandidoos;
naha seenpõletik;
Candidiasis (ingl.k.)
Yeast Infection (ingl.k.)

Seletus
Kandidiaas on inimese normaalse mikrofloora hulka kuuluva pärmseene Candida albicansi poolt tekitatud põletik, mis tekib teatud tingimustel organismi vastupanuvõime vähenemisel. 

Ülevaade
Candida albicans on pärmseen, mida esineb terve inimese nahal, suus, seedetraktis ja välistel suguelunditel.
Kandidoos on pärmseente liigse vohamise tulemusel tekkiv seisund, mis võib haarata nahka, küüsi, suud, söögitoru, sooletrakti või väliseid suguelundeid.
Immuunpuudulikkusega isikutel võib kandidoos levida kogu organismis, haarata mitmeid elutähtsaid organeid ning õigeaegse ravi puudumisel osutuda eluohtlikuks. 

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Candida albicansi liigne vohamine seedetraktis tekib seente ja bakterite vahelise tasakaalu häirumisel. Seda võivad põhjustada antibiootikumravi, sooleparasiidid, krooniline kõhukinnisus, krooniline kõhulahtisus, liigne alkoholitarbimine.

Kandidiaasi teket nahal soodustab suhkurtõbi, rasedus, pikaajaline hormoon-, antibiootikum- või keemiaravi, ülekaalulisus- tekib nahavoltide higistamine ja hõõrdumine.

Sõrmede haigestumist soodustab töötamine niisketes tingimustes ning kodukeemia rohke kasutamine.

Candida albicansi vohamist suus soodustavad suhkurtõbi, hormoonravi, halvasti sobivad hambaproteesid, suitsetamine ning vähene süljeeritus.

Candida albicans põhjustab söögitorupõletikku ehk soorösofagiiti enamasti AIDS-i haigetel või vähivastast keemiaravi saavatel inimestel, mõnikord võib haigus tekkida ka maosisu tagasivalgumise ehk reflukshaiguse tüsistusena.

Pärmseente poolt tekitatud vaginiidi ehk tupepõletiku teket soodustavad antibiootikumide kasutamine, rasedus, rasedusvastaste tablettide kasutamine, suhkurtõbi, immuunpuudulikkus ning kemikaalide üleliigne kasutamine intiimhügieenis.

Meestel põhjustavad pärmseened peenise pea põletikku ehk balantiiti, mis avaldub põletava valu ning sügelusega, eesnahk võib olla punetav.

Sümptomid ehk avaldumine

Haudunud nahavoltides - kubeme-, kaenlaalustes-, kõhunahavoltides, rindade all -  esineb tugevalt punetav ning sageli leemendav pindmine nahakahjustus. Põhikolde ümber on palju samasuguseid väikseid koldeid. Iseloomulik on aeg-ajalt tekkiv või pidev naha sügelemine

Käte haigestumise puhul tekib tavaliselt 3-4 sõrme vahele sügelev või kihelev piirdunud punetav ja leemendav pindmine nahakahjustus.

Küünte haigestumise puhul tekib küünevalli piirkonnas mõõdukas turse ja punetus, küünevallile vajutamisel võib erituda veidi kreemitaolist eritist. Küünde tekivad kollakad alad.

Suu kandidoosile ehk suusoorile on iseloomulik paha maitse suus, valge katuga kaetud keel, limaskestade kipitus, punetus ning põletav tunne suus. Candida albicans võib põhjustada ka haavandit suunurgas. 
Kandida vohamine söögitorus võib olla sümptomiteta, sageli on samaaegselt nakatunud ka suu ja neel.
Tupe kandidoosile on iseloomulik sügelemine, tupe limaskestade turse ning punetus ning teraline limaskestadele kleepunud valgevoolus. Balantiidi korral on sümptomid analoogsed (sügelus, punetus ning vahel ka valulikkus).
Kandidasepsise puhul levivad seened vereringega kogu organismis, põhjustades näiteks pikaajalist palavikku

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võidakse teha ja miks

Sageli pole uuringuid vaja teha, diagnoos pannakse iseloomuliku haiguspildi põhjal.
Ebaselgetel juhtudel võetakse kahjustatud piirkonnast materjali ning uuritakse seda seente kindlaks tegemiseks laboratoorselt.
Kandidasepsise ehk veremürgistuse puhul võetakse veenist mitu vereanalüüsi ning uuritakse neid haigustekitaja suhtes.

Ravivõimalused

Suu kandidoosi raviks on seentevastase toimega suuveed, suus lahustuvad tabletid,  ka suu limaskestale määritavad kreemid. Vajadusel võetakse ka tablette.
Söögitorusoori ravitakse seentevastaste tablettidega.
Nahale määritakse seentevastaseid lahuseid või kreeme, vajadusel võetakse lisaks ka tablette - ketokonasooli või flukonasooli. Ravitav nahapiirkond tuleb hoida võimalikult puhas ja kuiv.
Tupe ja päraku seeninfektsioone raviks kasutatakse küünlaid.
Kandidasepsise puhul süstitakse seentevastaseid ravimeid veeni.
Suguelundite seenpõletiku korral on vajalik ravida mõlemat seksuaalpartnerit, kuna nakkus levib kergesti ühelt inimeselt teisele suguühte ajal!

Prognoos

Muidu tervetel patsientidel, kellel tekib kandida ülekasv suus, nahal või tupes, mööduvad vaevused tavaliselt mõnepäevase seentevastase raviga, jätmata mingit püsivat kahjustust. Haiguse kordumise vältimiseks on oluline leida Candida albicansi vohamist soodustavad tegurid.
Nõrgestatud immuunsüsteemiga isikutel võib kandidiaas ravile halvasti alluda, hilinenud ravi puhul levida kogu organismis ning osutuda eluohtlikuks.

Ennetamine

Ennetamine on seotud kandidiaasi soodustavate faktorite leidmise ning võimalusel kõrvaldamisega.  
Nõrgestatud immuunsüsteemiga isikutele soovitatakse mõnikord ka profülaktiliselt seentevastaseid ravimeid - näiteks klotrimasooli. 

Kasutatud kirjandus
1. Infektsioonhaigused, AS Medicina 2000
2. The Merck Manual, 1999
3. Sünnitusabi ja günekoloogia, AS Medicina 1997
4. Helgi Silm, Sirje Kaur, Dermatoloogia perearstile, Tartu 1999

 

 

Tagasi haiguste nimekirja