Haigused

ka peptiline haavand;
Maohaavand;
Kaksteistsõrmiksoole haavand
Ulcus ventriculi, Ulcus duodeni (ld.k)
Peptic ulcer (ingl.k)

Seletus
Haavandtõbi on haigus, mille puhul esineb mao- või kaksteistsõrmiksoole haavand.

Ülevaade
Haavandtõbi on üsna sageli esinev kroonilise kuluga haigus. Makku või peensoole algusossa kaksteistsõrmiksoolde tekib maohappe toimel haavand, mis ulatub läbi limaskestaaluse lihaskihi ja põhjustab kõhuvalu.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Haavand tekib limaskesta kaitsevõime vähenemise ja limaskesta kahjustavate faktorite koostoimel.

Limaskesta kaitsevõimet vähendavad suitsetaminevaluvaigistid (aspiriin,  mittesteroidsed põletikuvastased ravimid) ja vananemine.
Lisaks nendele on haavandi tekkimisel väga oluline roll mao limaskestas sageli esineval bakteril Helicobacter pylori, mis hävitab mao ja kaksteistsõrmiku limaskesta kaitsvat lima ning seega soodustab kahjustava maohappe jõudmist limaskestani. Alati ei teki Helicobacter pylori esinemisel haavandit, aga kui inimesel on haavand ja leitakse ka H. pylori, siis arvestatakse sellega ravimisel.

Maohappe tootmist soodustavad stresskohvijoomine ja suitsetamine.
Eraldi haavandi vorm ja erineva kuluga haigus on äge sümptomaatiline haavand, mis tekib kas mittesteroidsete põletikuvastasete ravimite kasutamise või stressi tagajärjel (stresshaavand).
Makku või kaksteistsõrmikusse tekivad väikesed pindmised limaskestahaavandid ehk erosioonid või sügav haavand, mis ulatub läbi seina kõikide kihtide.

Haavandi tagajärjel võivad tekkida tüsistusedverejooks haavandist, haavandi perforatsioon ehk tungimine läbi mao (kaksteistsõrmiksoole) seina, mille tõttu tekib kõhukelme põletik ehk peritoniit, haavandi penetratsioon ehk tungimine läbi mao (kaksteistsõrmiksoole) seina kõrvalolevasse elundisse ning mao tühjenemist takistav mao ja kaksteistsõrmiku ülemineku koha ahenemine ehk pülorostenoos.

Maohaavand ega kaksteistsõrmiku haavand ei põhjusta vähkkasvaja tekkimist, aga maohaavand on sarnane haavandunud vähkkasvajaga, mistõttu vähkkasvaja välistamiseks võetakse diagnoosimisel alati haavandist prooviks koetükk ja pärast ravi tehakse kontrolliks gastroskoopia.

Sümptomid ehk avaldumine

Avaldumine sõltub haavandi asukohast ja haiguse raskusest, mõnikord ei põhjusta haavand vaevusi. Haigus kulgeb ägenemiste ja vaibumistega.
Haavand on üks sagedasemaid kõhuvalu põhjuseid.
Maohaavandi puhul on valu ülakõhu keskosas ja tekib peale sööki.
Kaksteistsõrmiksoole haavandi puhul on iseloomulik rohkem paremal ülakõhus paikneva tühjakõhu ja öise valu esinemine.
Tavalised on kõrvetised. Mõned toidud ning kohv ja alkohol võivad valu vallandada.
Raskemal  juhul tekib iiveldus ja oksendamine, verejooksu korral on oksemassides verd ja väljheide muutub mustaks tõrvataoliseks.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Haavandi leidmiseks tehakse gastroskoopia ehk uuring mao sondiga.
Samal ajal võetakse haavandi servast koetükk ehk biopsia, sest maohaavandi puhul on vaja välistada mao vähkkasvaja.
Mao röntgenuuringu tegemine on tänapäeval vähenenud.
Helicobacter pylori olemasolu saab määrata gastroskoopial võetud koetüki uurimise ja hingamistestiabil.

Ravivõimalused

Ravi põhimõtteks on mao happesekretsiooni vähendamine, et haavand saaks paraneda ja Helicobacter pylori olemasolu korral selle välja ravimine antibiootikumidega. Lisaks soodustavad paranemist ja aitavad haiguse uut ägenemist vältida eluviisi muutused (vt. Ennetamine).

Mao happesekretsiooni vähendavad:
• H2-blokaatorid, näiteks ranitidiin.
•  Prootonpunba inhibiitorid (omeprasool) on kõige tugevamad happetootmise vähendajad.
Lisaks võib kasutada maohapet neutraliseerivaid antatsiide (söögisooda, alumiiniumhüdoksiid, magneesiumhüdroksiid), mis ei ole otseselt raviva toimega, vaid leevendavad vaevusi ning hapet neutraliseerivaid ja samas limaskesta pinnale kaitsekihti moodustavaid  ravimeid (näiteks sukralfaat)

Haavandtõve tüsistuste korral võib olla vajalik operatiivne ravi.

Prognoos

Haavandtõbi on kroonilise kuluga haigus ja haavand võib uuesti tekkida. Ravi koos Helicobacter pylori hävitamisega vähendab haavandi kordumise riski. Tänapäeval on tänu headele ravimitele operatiivse ravi vajalikkus tunduvalt vähenenud.

Ennetamine

Haigust ei ole võimalik ennetada. Haavandi esinemisel on väga oluline toituda regulaarselt, lisaks on soovitav vältida vaevusi põhjustavaid toitealkoholikohvisuitsetamist ja võimalusel mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite kasutamist.

Tagasi haiguste nimekirja