Haigused

ka laktoositalumatus;
piimasuhkrutalumatus
Hypolactasia (lad. k.)
Lactose intolerance (ingl. k.)

Selgitus
Hüpolaktaasia on sündroom, mille korral piimasuhkrut sisaldav toit kutsub esile gaasi kogunemise soolestikku ja kõhulahtisuse.
 
Ülevaade
Eestis on hüpolaktaasiat umbes 20-30% inimestel. Tegemist on päriliku ensüümivähesusega.
Haigus avaldub piima juues ning põhjustab kõhuvalu ja kõhulahtisust.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Piimasuhkrut tuleb organismis lammutada ensüüm laktaasi poolt glükoosiks, mis siis saaks peensoolest imenduda.
Hüpolaktaasia korral on aga laktaasi vähe. Kui laktoosi ei lammutata, siis hakkab see sooles käärima ja tekitab vesise kõhulahtisuse ja rohke gaasi produktsiooni tõttu käärimisel kõhupuhituse.

Sümptomid ehk avaldumine

Inimene on üldiselt terve, haigusnähud tekivad vaid piima tarbimisel.
Hüpolaktaasia all kannatavatel inimestel tekib pärast piima söömist kõhu ettevõlvumine, kõhukorinad, vesine väljaheide, sagedased roojamised kusjuures roojamisega kaasneb rohke soolegaasi eraldumine.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Hüpolaktaasiat võib kahtlustada sümptomite alusel — kui kõhuvaevused tekivad pärast piima tarvitamist.
Hüpolaktaasia kindlakstegemiseks kasutatakse laktoosi tolerantsustesti — inimene joob vees lahustatud laktoosi. Kui piimasuhkru imendumishäireid ei ole, siis veresuhkru sisaldus tõuseb, hüpolaktaasia korral aga mitte. Lisaks võib tekkida ka kõhuvalu.
Tehakse ka vesinikuhingamistesti. Vesinikku toodavad sooles süsivesikuid lammutavad bakterid. Inimestel, kes süsivesikuid (laktoosi) ei seedi, suureneb vesiniku hulk sooles, kust see imendub verre ja väljub kopsude kaudu. Seega suureneb väljahingatavas õhus vesiniku hulk. Testi tegemiseks joob inimene vees lahustatud laktoosi, seejärel mõõdetakse mõne aja möödudes tema väljahingatavas õhus vesinikusisaldust.
Võimalik on peensoole biopsia ehk koetükikeste võtmine, ning laktaasi aktiivsuse määramine selles.

Ravivõimalused

Sümptomite tekke kiirus ja raskus on seotud laktoosi hulgaga toidus, sest praktiliselt kõik täiskasvanud saavad süüa mingi koguse piimasuhkrut. Niipea kui soolestik vabaneb puudulikult lõhustunud ja käärinud laktoosist, mööduvad sümptomid iseenesest.

Prognoos

Ensüüm laktaas ei ole asendatav, seega on probleem eluaegne.
Hea enesetunde nimel ei tohiks juua rõõska piima, ka keedetud piima ja rõõska koort.
Kui dieeti rikutakse siis on see ebameeldivusi valmistav, aga mitte ohtlik.

Ennetamine

Hüpolaktaasia sümptomite tekkimise vältimiseks tuleks kasutada vähese laktoosisisaldusega toitu. Enamasti talutakse hästi hapendatud piimatooteid ­ hapupiima, hapukoort, keefiri, jogurtit, kuna need sisaldavad tunduvalt vähem laktoosi.

 

Tagasi haiguste nimekirja