Haigused

ka Hodgkini lümfoom
Morbus Hodgkin (ld.k)
Hodgkin`s disease (ingl.k)

Seletus
Hodgkini tõbi ehk Hodgkini lümfoom on lümfoomide ehk lümfisüsteemi vähkkasvajate hulka kuuluv haigus, millele on iseloomulik lümfisõlmede suurenemine.

Ülevaade
Hodgkini lümfoom on lümfisüsteemi vähkkasvaja, mida esineb igas eas. Hodgkini tõve korral tekib lümfisõlmede suurenemine. Haigus võib haarata peale lümfisõlmede põrna, maksa ja luuüdi ning edasiarenenud staadiumis ükskõik millist elundit.
Ravi sõltub haiguse staadiumist, peamised on kiiritus- ja keemiaravi.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Haiguse põhjust ei teata. Hodgkini lümfoom tekib lümfisõlmedes, mida leidub kõikjal kehas, sagedamini on haaratud näiteks kaela-, kaenlaaluse- või kubemelümfisõmed.
Lümfisõlmedes tekib kontrollimatult juurde iseloomulikke Reed-Sternbergi hiidrakke, mis on tekkinud üht tüüpi leukotsüütide ehk valgeliblede – lümfotsüütide eellasrakkudest. Reed-Sternbergi hiidrakke tervetel inimestel ei esine.
Tavaliselt on alguses haaratud üks lümfisõlmede grupp, haigus levib mööda lümfiteid teistesse lümfisõlmedesse, edasi põrna ja ka teistesse elunditesse (maks, luuüdi, kops, nahk, luud).
Haigus jaotatakse staadiumidesse lümfisõlmede gruppide ja teiste elundite haaratuse alusel.

Sümptomid ehk avaldumine

Kaela-, kaenlaaluse- või kubeme lümfisõlmed on katsumisel suurenenud ja valutud. Üldistest vaevustest esinevad väsimus, öine higistamine, palavik ja kaalulangus. Haigus põhjustab ka nahasügelust ning mõnikord võib seoses alkoholi tarvitamisega tekkida lümfisõlmede valulikkus.
Lisaks sellele võib vastavalt erinevate elundite haaratusele esineda muid vaevusi.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Diagnoosimiseks tehakse suurenenud lümfisõlme biopsia või eemaldatakse lümfisõlm väikese operatsiooni käigus ja uuritakse selles olevaid rakke mikroskoobiga. Iseloomulik on Reed-Sternbergi hiidrakkude esinemine.
Haiguse staadiumi määramiseks tehakse ka luuüdi biopsia, kopsu röntgenülesvõte, rindkere ja kõhu kompuutertomograafiline- või ultraheliuuring.

Ravivõimalused

Haiguse varases staadiumis tehakse tavaliselt ainult kiiritusravi. Vajadusel kombineeritakse keemia- ja kiiritusravi. Tehakse ka luuüdi siirdamist.

Prognoos

Prognoos sõltub haiguse staadiumist. Raviga saavutatakse sageli remissioon ehk haiguse taandumine, paljudel juhtudel on võimalik täielik paranemine, aga haigus võib ka uuesti tekkida, seetõttu on vajalik ravijärgne jälgimine.

Ennetamine

Hodgkini tõbe ei saa ennetada.

Kasutatud kirjandus:
The Merck Manual, 1999
Kodin Suuri Lääkärikirja 1995
Herold jt. Sisehaigused, 1999

 

Tagasi haiguste nimekirja