Haigused

ka tservitsiit
Cervicitis (lad.k)
Cervicitis (ingl.k)

Seletus
Emakakaela põletik, mida tavaliselt põhjustavad mikroobid või viirused.

Ülevaade
Kõige sagedamini on emakakaelapõletiku põhjuseks sugulisel teel levivad nakkused - klamüdioos, gonorröa , trihhomonoos või herpesviirusnakkus.
Tavalisemateks kaebusteks on suurenenud valgevoolus ja alaseljavalu, harvem veritsus või valu vahekorra ajal ehk düspareuunia. Tservitsiidi korral on tõsine põletiku edasilevimise oht sisemistele suguelunditele (PID), raseduse korral nakkuse ülekandumine lapsele.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Emakakaelapõletiku tekitajateks on sugulisel teel levivad mikroobidviirused ja algloomad. Kõige levinum tservitsiidi tekitaja on Chlamydia trachomatis, haigust nimetatakse klamüdioosiks. Emakakaelapõletiku põhjuseks võib olla ka trihhomonioos, mükoplasmoos, ureaplasmoos, gonorröa.
Viiruslikest tekitajatest põhjustab emakakaela põletikku herpesinfektsioon ja papilloomiviirus. Papilloomiviiruse infektsioon emakakaelal võib soodustada emakakaela rakumuutusi ehk emakakaela düsplaasiat, mida saab ravida.
Ravimata jäänud rakumuutused võivad üle minna emakakaela vähiks teatud papilloomiviiruste tüvede korral. Emakakaelal võib paikneda ka süüfilise primaarhaavand, mis on väga nakkav.
Tservitsiit võib olla harvadel juhtudel traumaatiline, näiteks spiraaliniitide hõõrdumisest tingitud. Sel juhul tuleb niidid lühemaks lõigata.

Sümptomid ehk avaldumine

Enamasti kulgeb emakakaelapõletik kaebusteta. Võib esineda suurenenud voolust, vahekorrajärgset või tsüklivälist määrimist või veritsust, kõhuvalu.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Emakakaelapõletikku diagnoositakse günekoloogilise läbivaatuse käigus. Põletiku korral esineb suurenenud voolus ning veritsus emakakaela piirkonnast.
 Mõnikord selgub haigus ja haigusetekitaja alles analüüsi võttes.

Ravivõimalused

Ravi on vastavalt tekitajale, kas mikroobide või viiruste vastane. Kuna tegemist on enamasti sugulisel teel levivate infektsioonidega, on vajalik samaaegselt ravida ka partnerit (partnereid).
Ravi ajal ei ole soovitav elada suguelu, kuna ravi efektiivsus ei pruugi erinevatel inimestel olla ühesugune ja reziimi eirates võib toimuda taasnakatumine. Sugulisel teel levivate nakkuste puhul on vajalik alati ka ravijärgne kontroll.

Prognoos

Emakakaelapõletik võib tüsistuda seesmiste suguelundite põletikuga (PID). Läbipõetud PID võib olla lastetuse põhjuseks.
 Rasedal esinev emakakaelapõletik võib soodustada lapse üsasisest või sünnituseaegset nakatumist, samuti võib emakakaelapõletik soodustada enneaegse sünnituse teket.

Ennetamine

Sugulisel teel levivaid haigusi saab vältida kondoomi kasutades.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik

 

Tagasi haiguste nimekirja