ka diskoidne ekseem;
laikekseem
Eczema nummulare (lad. k.)
Nummular eczema, Nummular dermatitis (ingl. k.)
ka nummulaarne ekseem
Selgitus
Nummulaarne ekseem on krooniline nahahaigus, millele on iseloomulikud üksikult paigutuvad teravalt piirdunud mündikujuliste ekseemikollete teke jäsemetele ja kehatüvele.
Ülevaade
Nummulaarset ekseemi esineb igas vanuses inimestel, kuid kõige sagedamini keskealistel.
Nummulaarse ekseemi täpne tekkepõhjus on teadmata, kuid soodustavateks teguriteks on stress ning kuiv nahk mis on probleemiks eriti talvel.
Nummulaarse ekseemi tekkepõhjus on teadmata. Ilmselt vallandub see haigus paljude tegurite koosmõjul.
Soodustavateks teguriteks on kuiv nahk, mistõttu inimene talub vanniskäimist halvasti, ning stress. Kuiva nahaga inimestel tekib haigus kergemini, kui nad viibivad palju kuiva õhuga ruumides.
Nummulaarse ekseemi tekkimist võib soodustada diureetikumide (organismist vett välja viivate ravimite) ja mõnede teiste ravimite (metüüldopa) kasutamine.
Haiguse kulgu võivad halvendada paiksed füüsikalised tegurid (kuiv õhk) ja keemilised traumad. Mõnikord tekivad ekseemikolded vanade armide, putukahammustuste või põletuste kohale.
Sümptomid ehk avaldumine
Nummulaarse ekseemi korral on tavaliselt inimese üldine enesetunne hea. Ulatusliku lööbe korral on probleemiks nahasügelus ning sellest tingitud magamatus.
Ekseemikolded tekivad tavaliselt alajäsemetele, kehatüvele, käsivartele ja sõrmedele.
Võivad tekkida sügelus, väikesed sõlmekesed ja/või villikesed, mis paiknevad nahal grupiviisiliselt moodustades sageli mündikujulisi koldeid. Villikeste kuivades tekib ketendus.
Sügeluse tõttu kiputakse nahka katki kratsima, mistõttu võib tekkida nahahaavades põletik ning need võivad muutuda mädasteks.
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Nummulaarset ekseemi diagnoositakse iseloomulike nahamuutuste alusel. Oluline on välja selgitada võimalikud nahakahjustusi põhjustanud tegurid (ravimid, toiduained, päike, vesi jne) ning välistada teised võimalikud nahahaigused.
Ravivõimalused
Raske ekseemi korral jalgadel, samuti kogu organismis laiali levinud ehk generaliseerunud ekseemi korral vajab inimene haiglaravi ja voodireiimi.
Vajadusel kasutatakse rahusteid, uinuteid (sügeluse tõttu, rahuliku une võimaldamiseks), raske ekseemi korral ka prednisolooni.
Ägeda ekseemi korral kasutatakse kortikosteroide sisaldavaid aerosoole, lahuseid ja õli-vesi kreeme Betnovate, Elocon jt.
Kasutatakase ka tõrva ja salitsüülhapet sisaldavaid preparaate Diprosalic jt.
Prognoos
Nummulaarne ekseem on krooniline haigus, mida on võimalik ärritajate vältimise ning raviga kontrolli all hoida.
Ennetamine
Kuna haiguse tekkepõhjus on ebaselge, ei ole teada ka kuidas seda ära hoida. Ärritavate tegurite vältimisel võivad sümptomid olla kergemad.
Kasutatud kirjandus
H. Silm, S. Kaur, Dermatoloogia perearstile, 1999
Medicina, Üldarsti käsiraamat, 1999