Haigused

Vaginosis bacterialis (lad.k)
Bacterial vaginosis (ingl.k)

Seletus
Bakteriaalne vaginoos on mikroobide normaalse koosluse häirumine tupes.

Ülevaade
Stressi, halva hügieeni jm. tegurite tagajärjel häirub tupes normaalne mikroobide kooslus ja ülekaalu saavutavad tavaliselt vähemuses olevad anaeroobsed mikroobid (ureaplasma, gardnella, mycoplasma), kujuneb põletik tupe piirkonnas.

Stressi, halva hügieeni jm. tegurite tagajärjel häirub tupes normaalne mikroobide kooslus ja ülekaalu saavutavad tavaliselt vähemuses olevad (), kujuneb põletik tupe piirkonnas.

Sageli kulgeb bakteriaalne vaginoos kaebusteta, kuid võib esineda nn. kalalõhnaline voolus. Rasedatel võib bakteriaalne vaginoos suurendada enneaegsuse ja alakaalulisuse riski

Stressi, halva hügieeni jm. tegurite tagajärjel häirub tupes normaalne mikroobide kooslus ja ülekaalu saavutavad tavaliselt vähemuses olevad (), kujuneb põletik tupe piirkonnas.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Bakteriaalne vaginoos on mikroobide normaalse koosluse häirumine, mille puhul tupes normaalselt paiknevate piimhappebakterite osakaal on vähenenud anaeroobsete e. õhku mittearmastavate mikroobide kasuks, mis tekitab põletikusarnase seisundi tupes.

Põhjus jääb sageli ebaselgeks. On sage haigus ja esineb rohkem seksuaalselt aktiivsetel naistel. Kuid võib esineda ka mitte suguelu elavatel naistel.

Bakteriaalset vaginoosi võivad soodustada külmetamised, stress, sage seksuaalpartnerite vahetus, ülemäärane või ebapiisav intiimhügieen, hormonaalsed muutused, oraal- ja anaalseks.

Siiski paljudel juhtudel jääb põhjus teadmata.

Bakteriaalne vaginoos kui mikroobikoosluse häire võib kaasneda sugulisel teel levivate haigustega.

Bakteriaalne vaginoos ise ei ole suguliselt leviv seisund ja esineb vaid naistel.

Sümptomid ehk avaldumine

Bakeriaalne vaginoos võib kulgeda kaebusteta.
Enamasti esineb siiski rohkenenud hallikas ebameeldiva lõhnaga voolus. Voolusel on spetsiifiline kalalõhn, mis eriti tugevneb vahekorrajärgselt.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Haigus diagnoositakse iseloomuliku vooluse, lõhnatesti ja tupest võetud analüüsi alusel, kus on võimalik näha bakteriaalsele vaginoosile iseloomulikke rakke ja ka spetsiifilisi anaeroobseid mikroobe (gardnerellad, mobilunkulused jt.).

Ravivõimalused

Raviks kasutatakse antibiootikume (mikroobe hävitavaid või nende arengut pidurdavaid ravimeid), kas suukaudsete tablettidena või tupekreemi näol.

Ravi kestab tavaliselt 7 päeva. Ravida on vajalik ka siis kui vaevusi ei esine, sest bakteriaalne vaginoos võib soodustada seesmiste suguelundite põletikku, raseduse korral aga enneagset sünnitust.

Korduvate bakteriaalsete vaginooside korral võib olla vajalik ka sekspartneri(te) samaaegne ravi.

 

Ennetamine

Kuna põhjus pole täpselt selge, on ennetamine keeruline. Siiski on soovitav tähelepanu pöörata intiimhügieenile, vältida lõhnastatud seepe, dushigeele, lõhnastatud tualettpaberit. Soovitav on kasutada õhkuläbilaskvat puuvillast pesu.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik

 

 
Tagasi haiguste nimekirja