Haigused

ka abstsinentsisündroom

Seletus
Akoholi kroonilise suuremal hulgal tarvitamise lõpetamise või vähenemise korral esinev sündroom, millele on iseloomulikud käte värisemine, iiveldus, hallutsinatsioonid ja depressioon.

Ülevaade
Alkoholi reeglipärase kasutamise katkestamisel tekivad füüsilise sõltuvuse nähud. Füüsiline sõltuvus avaldub kahes vormis: deliiriumiga- ja deliiriumita võõrutussündroom. Deliiriumiga võõrutussündroom algab umbes 10 tundi pärast alkoholi tarvitamist ja kõrgpunkt on 1-2 päeval. Deliiriumita võõrutussündroom algab 2-3 alkoholijärgsel päeval.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Alkohol on sõltuvust tekitav aine. Alkoholi pideval tarvitamisel kohaneb organism pideva alkoholi annusega, kui alkoholi enam juurde ei saada, tekivad ärajäämanähud: iiveldus, oksendamine, kätevärisemine jt. Võõrutussündroom on tingitud vedeliku ja glükoosi puudusest organismis, vitamiinide ja mineraalide kaost alkoholi toimel.

Sümptomid ehk avaldumine

Alkoholi võõrutussündroomi sümtomiteks on käte värisemine, mao-soolehäired (oksendamine, kõhulahtisus), vereringehäired ja pulsi kiirenemine, unehäired, higistamine ja palavik.
Sageli esinevad krambid, seesmine rahutus, kõnehäired, depressioon, fantaasiarikkad hallutsinatsioonid, näo punetus, kitsas pupill, kõrge vererõhk.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Vereanalüüsis hinnatakse alkoholi kogust veres ning organismi elektrolüütide ja happe-leelis tasakaalu. Raskematel juhtudel tehakse elektrokardiogramm või pannakse südametegevuse püsijälgimine ehk Holter-monitooring.

Ravivõimalused

Alkoholi mürgistuse ja võõrutussündroomi korral on vajalik kiire maoloputus, seejärel rohke vedeliku (isotooniline spordijook) tarbimine, et anda kaod organismine tagasi. Deliiriumi ja rahutuse korral aitavad rahustid (diasepaam).
Pikemas perspektiivis on vajalik on võtta ühendust AA rühmadega.

Prognoos

Alkoholism on sõltuvushaigus ja sellest saab vabaneda ainult inimese enda kindla tahtmise korral. Alkoholi võõrutussündroom laheneb tavaliselt koduste ravimeetoditega. Kaasuvate südamehaiguste või suhkrutõve korral võib võõrutussündroom olla väga raske ja vajada arstiabi või lõppeda koguni surmaga.

Ennetamine

Vältida suurtes kogustes alkoholi tarbimist, ka pidevat tipsutamist, sest mõlemil korral võib kujuneda välja alkoholism ja joomasööstude lõppedes võõrutussündroom.

Kasutatud kirjandus:
Beers MH, Berow R. ed. The Merck Manual of Diagnosis and Therapy. USA 1999.
Vältimatu abi käsiraamat. Medicina 1998.
Herold G. Sisehaigused. Loengule orienteeritud käsitlus. OÜ Greif 1999.

 

 

 

 

Tagasi haiguste nimekirja