Artiklid

Miks tuleb oma nahka ultraviolettkiirguse eest kaitsta?

Suvi on kohe kohe käes ning üha rohkem inimesi otsib oma kosmeetikariiuli tagumisest otsast välja ka päikesekaitsekreemi. Kas teadsid, et oma nahka tuleks päikese eest kaitsa aga aastaringselt?

Eesti arstid saavad Covid-19 taastusravi juhendi, järelravi võib kesta üle aasta

Äsja valmis Covid-19 taastusravi käsitlusjuhend, mis on praegu terviseametis kooskõlastamisel. «Ühist käitumisjuhendit oli vaja selleks, et kolleegid saaksid pakkuda Covid-19 läbipõdenud patsientidele parimat ravi. See ravi võib kesta aasta, kuid võimalik, et kauemgi,» ütleb Ida-Tallinna keskhaigla taastusravikliiniku juht, terviseameti hädaolukorra meditsiinijuhi asetäitja Heidi Alasepp.

Tuberkuloosi haigestumiskordaja on Eestis aegade madalaim

2020. aastal registreeriti Eestis 124 tuberkuloosijuhtu, neist 109 uut ehk esmast tuberkuloosijuhtu, 11 retsidiivi- ja 4 muud korduvravijuhtu. See on 26 haigusjuhu võrra vähem kui 2019. aastal. Haigestunutest 91 (73,4%) olid mehed, 33 naised. Vanim patsient oli 90-, noorim 14-aastane.

Murettekitav statistika: põhikooli lõpuks on 30%-l Eesti õpilastest diagnoositud lühinägevus

Laste silmad on praegu suurema surve all kui kunagi varem, sest õues viibitakse vähe ning ekraanide taga ollakse väga palju.Ida-Tallinna Keskhaigla silmaarsti dr. Kadi Palumaa sõnul on statistika murettekitav: hinnanguliselt 20-30% Eesti põhikooliealistest lastest ehk 45 000 koolilast on lühinägevusega ning see hulk kasvab aasta-aastalt.

 

Terviseuuring: 65 protsendil täiskasvanutest on krooniline haigus või pikaajaline terviseprobleem

Üle-euroopalise terviseuuringu täna avaldatud Eesti tulemustest selgub, et 65 protsenti meie täiskasvanud elanikest tunnistab mõnd kroonilist haigust või pikaajalist terviseprobleemi. 

AVASTUS ⟩ Covid-19 on ka veresoonkonna haigus

Teadlased on juba mõnda aega teadnud, et SARS-CoV-2 eripärased valged valgud aitavad viirusel nakatada peremeesorganismi, haardudes tervete rakkudega. Nüüd näitab uus suur uuring, et neil on võtmeroll ka haiguses endas.

TalTechi teadlased loovad õhku ja pindasid puhastavaid pinnakatteid

Tallinna Tehnikaülikoolis on lõpule jõudmas uurimistöö, milles uuritakse titaaniumdioksiidi (TiO₂) kui kõige perspektiivikamat fotokatalüütilist pinnakattematerjali ning selle rakendamisvõimalusi igapäevastes olmetegemistes.

Esmaspäevast saab apteekides puukentsefaliidi vastu vaktsineerida

Alates esmaspäevast, 19. aprillist, saab 25 apteegis üle Eesti end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida. Nagu ka varasemalt, on see võimalik Tallinnas, Tartus, Jõhvis, Pärnus, Rakveres, Narvas, Võrus kui Kuressaares, uute kohtadena on lisandunud Rapla ja Haapsalu. 

TAI teadurid uurivad Eesti elanike tervisekäitumist aasta möödudes koroonaviirusest põhjustatud olukorras

Tervise Arengu Instituut (TAI) saadab täiskasvanud Eesti elanike meiliaadressidele ligi 12 000 uuringukutset eesmärgiga hinnata, kas ja kuidas on elu koroonaviirusega mõjutanud inimeste tervisekäitumist, sh vaimset tervist.

Alkoholitarvitamise uued riskipiirid

Täna algav Tervise Arengu Instituudi (TAI) kampaania „Kus on sinu piir“ juhib inimeste tähelepanu sellele, et alkohol mõjutab nende elu ja tervist. Kampaaniaga kutsub TAI inimesi vaatama üle oma tarvitatavaid alkoholi koguseid ja arvestama seonduvate terviseriskidega.

Teadlaste soovitus koroona vastu võitlemiseks: Magage rohkem!

Erinevate riikide teadlased on jõudnud järeldusele, et võitluses koroonaga on lisaks kätepesule ja distantsi hoidmisele võtmetähtsusega ka kvaliteetne uni. Milles siis seisneb une supervõime immuunsüsteemi tugevdamisel ja koroonaviirusega võitlemisel? Milline mõju on melatoniinil?

Kuidas mõjutab talisuplus meie nahka?

Käesoleval hooajal on väga populaarseks kujunenud talisupluse harrastamine, mis on hea viis enda karastamiseks, kuid sellel võivad olla ka ootamatud tagajärjed meie nahale. Apotheka Viru Keskuse apteegi iluteenindaja Marjana Tilk räägib lähemalt, millist mõju avaldab talisuplus meie nahale. 

Uuringus selgus, kellel on kolm korda suurem tõenäosus koroonaviirusega nakatumisest pääseda

Indias korraldatud uuringust selgus, et prillikandjatel on kolm korda väiksem tõenäosus koroonaviirusega nakatuda.

Geenivaramu koostöö toob palju võimalusi

Soome idufirmaga sõlmitud koostööleppe tulemusena avanevad geenivaramu teadlastele senisest mitukümmend korda paremad võimalused teadustööks ja tuleviku personaalmeditsiini arendamiseks. Uue koostöö põhjal sajab luua geenidoooritele haigust ennustavad profiilid ja geenivaramu atraktiivsus suurtes teaduskonsortsiumites suureneb hüppeliselt. 

Kuidas tugevdada immuunsust?

Kas tunned, et vajaksid sügis-kevadisel ajal lisaks D-vitamiinile veel midagi ekstra? Tutvustame sulle viimase aja kõige populaarsemaid immuunsust tugevdavaid preparaate, mille kohta apteegist kõige enam küsitakse. Proviisor Indrek Ventmann soovitab neist nelja. 

Idufirma arendas välja rakenduse, mis suudab mõõta valu

Austraalia idufirma PainChek arendas välja rakenduse, mis suudab näotuvastuse ja tehisintellekti abil määrata inimese valu taset.

2020.aasta peamised surma põhjused Eestis

Tervise Arengu Instituudi (TAI) surma põhjuste registri (SPR) esialgsetel andmetel suri 2020. aastal Eestis 15 643 inimest, kellest 7406 olid mehed ja 8237 naised.    

Hea uudis tuleviku toidudetektiividele

Eksperimendi käigus küpsetasid Tartu teadlased küpsised ja näitasid hiljem DNA-analüüsi põhjal ära, mis taimi need sisaldasid. Sellise tehnoloogia leiutamine on halb uudis kõigile toidutootjatele, kes oma kauba koostisosadega vassivad, kuna see võimaldab kindlaks teha, kas poest ostetud toit ikka päriselt ka sisaldab kõike, mida pakendi peal lubatakse.

Mida võib endaga kaasa tuua alkoholi liigtarvitamine? Pohmelli leevendamine.

Apotheka proviisor Triinu Entsik-Grünberg kõneleb lähemalt, kuidas mõjub meie organismile alkoholi liigtarvitamine, millised haigused või tervisemured võivad nii alguse saada ning millist abi leiab apteegist, et oma olemist paremaks muuta.

Kuidas leevendada maskide kandmisest tekkinud nahaprobleeme?

Maskide kandmine on hetkel meie igapäevase rutiini osa. Ühekordse või mitmekordse maski pikaajaline kandmine võib teatud nahapiirkondades põhjustada liigset survet ja hõõrdumist, mis omakorda võib häirida naha kaitsebarjääri funktsioone. See omakorda võib põhjustada näonaha probleeme: lööve, ärritus, põletik ja isegi akne. Millised võivad olla maskidest tekkinud nahaprobleemid ja mis lahendust BioNike neile pakub, räägib lähemalt BioNike’i esindaja Olga Kruglova.  

 


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

14:10 14.06.2021

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.