Artiklid

Vaimse tervise päev toob selgust üksilduse teemal

10 oktoobril tähistatakse Maailma Tervishoiu Organisatsiooni eestvedamisel kõikjal maailmas vaimse tervise päeva ja ka Eestis saab osaleda vaimse tervise edendamiseks korraldatud tasuta virtuaalsel messil, mis on seekord pühendatud üksildusega toimetulekule.

Eestis saab nüüd tellida ööpäevaringset hooldusabi ka koju

Eesti idufirma CareMate vahendusel saab sellest sügisest tellida kodust hooldusteenust korraga 24 tunniks, mis võimaldab igapäevaselt pereliiget hooldataval inimesel sõita pikemaks puhkama või tööreisile. Uue teenuse lisamise vajadus selgus kliendiküsitluse tulemustest, kus 93% vastanutest ööpäevaringse hoolduse vastu huvi tundis. 

Kuidas saada lahti halvast hingeõhust?

Halval hingeõhul võib olla erinevaid põhjuseid alustades ebapiisavatest hügieeniharjumustest kuni sisehaigusteni. Enamasti on põhjuseks siiski halvad hügieeniharjumused või valede vahendite kasutamine.  

Suu tervis annab märku ka muudest terviseprobleemidest

Suus toimuv peegeldab tervislikku seisundit. Järgnevad ilmingud võivad olla märk, et terviseprobleemid ohustavad või on juba kimbutamas.

Üle mõistuse suured hambaravikulud?

Kuidas kaitsta end üle mõistuse suurte hambaravikulude eest? Hambaarsti juures soovitatakse käia keskmiselt kaks korda aastas, kuid hambaravi hinnad on üldjuhul väga krõbedad. Eesti Haigekassa poolne toetus täiskasvanud ravikindlustatud inimesele on 40 eurot aastas, ent olenevalt hammaste seisukorrast või ootamatult juhtunud õnnetusest võivad raviarved ulatuda mitmetesse tuhandetesse eurodesse.

26 000 naist saavad emakakaelavähi sõeluuringu raames teha HPV-testi kodus

Sellest nädalast alustavad Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Eesti Haigekassa pilootuuringuga, mille käigus pakutakse osale emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma naistest uudset võimalust teha soovi korral HPV-test ise kodus. 

Teadlased tuvastasid üllatava aine, mis hävitab rakkudes koroonaviirust

Uus uuring tuvastas mitmeid ravimikandidaate, mis blokeerivad või vähendavad rakkudes SARS-CoV2 nakkust ja mida kasutatakse juba muudel eesmärkidel.

Covid-19 on seotud kehas peituva teise viiruse reaktivatsiooniga

Kaks hiljuti avaldatud uuringut viitavad, et Epstein-Barri viiruse (EBV) reaktivatsioon võib mängida rolli nii raske Covid-19 kui ka niinimetatud pika Covidi kujunemises.

Kolm põletiku sümptomit, mis jäävad sageli märkamata

Põletik on keha loomulik reaktsioon haiguste või vigastustega toime tulemiseks. Lühiajaline põletik ei ole halb, vaid hädavajalik – see on keha viis end haigustekitajate eest kaitsta, kuid kui põletikuline reaktsioon kestab liiga kaua, võib tekkida terviseprobleeme.

BioBlock ninasprei SARS-CoV-2 antikehad tõkestavad ka delta viirustüve

Koroonaviiruse antikehadega BioBlock ninasprei laboriuuringud tõestasid selle tõhusust ka Eestis praegu laialdaselt leviva delta viirustüve blokeerimisel. Laboriuuringud on tõestanud, et BioBlock pakub kaitset nii algse Wuhani kui ka India päritolu delta ja kappa viirustüvede ning Suurbritannia, Lõuna-Aafrika ja Brasiilia tüvede vastu.

Kuidas puuk õigesti eemaldada ja mida teha, kui puugi pea jääb naha sisse?

Puuk hammustab nii, et seda pole üldse tunda. Nõnda võib ta märkamatult ja rahulikult toimetada oma peremeesloomal tükk aega. Mida kauem puuk on kehasse kinnitunud, seda suurem oht on nakatuda. Oluline on puuk eemaldada kehalt kiiresti ja õigesti.

7 soovitust, kuidas nautida päikest, kartmata melanoomi

Päikesevalgus on inimesele oluline, et toota kehas D-vitamiini, mis parandab immuunsüsteemi, vähendab stressi ja tugevdab luid. Samas liiga palju päikest kiirendab naha vananemist ja suurendab pahaloomulise nahavähi ehk melanoomi riski. Kuidas nautida päikest nii, et hundid söönud ja lambad terved?

Vajalikud apteegitooted suvepuhkuseks

Suvel veedame palju aeg maakodudes ja kodumaal ringi seigeldes. Et ootamatu tervisemure suveseiklusi ära ei rikuks, tasub nii suvekoju kui ka autosse varuda komplekt igaks elujuhtumiks. Apotheka proviisor Izabelle Adamson annab nõu.

Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

Juuni algusest kuni juuli lõpuni välja on sääskede kõrghooaeg ja sageli pöörduvad inimesed apteeki nende tõrjumiseks vahendeid küsima. Tihti otsitakse putukatõrjeks vahendit, mis kaitseks nii sääskede, parmude kui ka puukide vastu. Põhjaliku ülevaate teeb Laura-Kristiina Valdson.

Kuidas muuta emakakaelavähi ennetamine veel tõhusamaks?

„Uuringutulemused kinnitasid, et sõeluuringul osalemine aitab emakakaelavähki ära hoida. Paraku osalevad Eestis sõeluuringul vähem just naised, kellel on muudest põhjustest tingitult suurem vähirisk. Ühe võimalusena osalusmäära tõstmiseks uuriti, kas Eestis saaks kasutusele võtta HPV kodutestimise, mis võimaldaks naistel sõeluuringu proovi anda mugavamalt. 

Teadlased tuvastasid teguri, mis suurendab vastuvõtlikkust koroonaviirusele

E-sigarettide kasutamine ehk veipimine kahjustab kopse. Mõningad tõendid näitavad, et e-sigareti tarvitajate seas on suurenenud Covid-19 risk. 

Sünnitamine kodus ja tervishoiuasutustes 2020. aastal

Tervishoiuasutustes sündis 2020. aastal 12 932 last, neist kõrgema etapi sünnitusabi osutavates tervishoiuasutuses 9576 last; 16 last sündis teel haiglasse. Kodus sündis 124 last, millest 92 lapse sünni puhul kasutati kodusünnituse teenust. Seda on 51 võrra rohkem kui aasta varem - kodusünnituse teenust kasutati aastal 2020 rohkem kui varasematel aastatel. Sünnitusabi teenust osutas kokku 12 tervishoiuasutust, kodusünnituse teenust kolm tervishoiuasutust.

Koroonapandeemia tõttu vähenesid inimeste võimalused psühhiaatrilisele abile

2020. aastal käis psühhiaatri konsultatsioonil 7% vähem psüühika- ja käitumishäirega inimesi kui 2019. aastal, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaasis avaldatud psüühika- ja käitumishäirete statistikast.

Miks tuleb oma nahka ultraviolettkiirguse eest kaitsta?

Suvi on kohe kohe käes ning üha rohkem inimesi otsib oma kosmeetikariiuli tagumisest otsast välja ka päikesekaitsekreemi. Kas teadsid, et oma nahka tuleks päikese eest kaitsa aga aastaringselt?

Eesti arstid saavad Covid-19 taastusravi juhendi, järelravi võib kesta üle aasta

Äsja valmis Covid-19 taastusravi käsitlusjuhend, mis on praegu terviseametis kooskõlastamisel. «Ühist käitumisjuhendit oli vaja selleks, et kolleegid saaksid pakkuda Covid-19 läbipõdenud patsientidele parimat ravi. See ravi võib kesta aasta, kuid võimalik, et kauemgi,» ütleb Ida-Tallinna keskhaigla taastusravikliiniku juht, terviseameti hädaolukorra meditsiinijuhi asetäitja Heidi Alasepp.


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:15 17.09.2021

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.